Nadmuchany kumak w blikach

Zdjęcie, które otrzymało nagrodę publiczności w tegorocznej edycji Fotografa Roku OŁ, wygląda dość zagadkowo. A tymczasem ten osobliwie wyglądający stwór, to nasz poczciwy kumak nizinny w miłosnym uniesieniu. Kumak w trakcie wydawania głosu godowego nabiera powietrza w płuca i w worki powietrzne, przez co znacznie zwiększa swoją objętość, unosząc się jak balonik na powierzchni wody. W tej dość intymnej sytuacji wypatrzyło go ciekawskie oko obiektywu. ;-) Kontrowe światło, ciepła kolorystyka sceny oraz doskonałe wykorzystanie refleksów na wodzie nadały tej fotografii specyficznej, tajemniczej aury. Ten klimat docenili internauci i zdecydowanie wyróżnili właśnie to zdjęcie, wśród innych nominowanych do nagrody publiczności.

Autorką zwycięskiego zdjęcia jest Adriana Bogdanowska, której fotografia juz drugi raz z rzędu zdobyła nagrodę publiczności w konkursie na Fotografa Roku Okręgu Łódzkiego ZPFP.

Zapraszamy na spotkanie - 20 marca 2019

Zapraszamy na nasze trzecie spotkanie w tym roku, którego tematem przewodnim będzie tym razem powrót do przeszłości. Cofniemy się o kilkanaście lat wstecz do czasów, kiedy większość fotografów przyrody fotografowała aparatami analogowymi na slajdach, a era cyfrowa miała dopiero nadejść. Pooglądamy trochę przeźroczy autorstwa naszych członków, będzie też okazja zobaczyć i poznać zasadę działania aparatu na film 135. Chcemy także porozmawiać o tym co dla fotografów zmieniło sięwraz ze zmianą aparatów analogowych na cyfrowe. Zapowiada się bardzo ciekawie, a szczególnie zapraszamy tych, którzy nie pamiętają czasów "analogów" - być może to jedna z niewielu okazji spotkać się oko w oko z historią fotografii.
Oprócz tematu przewodniego nie zabraknie również stałych punktów programu naszych spotkań, czyli rozstrzygnięcia Ligi Fotografów, Ciekawej Publikacji czy Historii Jednego Zdjęcia.

Wybieramy władze Związku Polskich Fotografów Przyrody

W tym roku wybieramy władze Związku Polskich Fotografów Przyrody zarówno na poziomie ogólnopolskim (Zarząd Główny), jak i w Okręgach. 17 kwietnia 2019 (środa), o godzinie 18:00 w sali 408 Łódzkiego Domu Kultury odbędzie się Walny Zjazd Wyborczy Członków Okręgu Łódzkiego ZPFP. Jest to planowy termin naszego zebrania, podczas którego jedynym punktem będzie właśnie Walny Zjazd.
 
Na Walnym Zjeździe wybierzemy nowego Prezesa Okręgu Łódzkiego, Członków Zarządu Okręgu Łódzkiego i delegatów na Walny Zjazd Wyborczy Zarządu Głównego ZPFP. Ponadto będziemy podejmować uchwały dotyczące działań Okręgu w minionej i przyszłej kadencji a także przedyskutujemy wnioski i sugestie na Walny Zjazd Ogólnopolski.
 
Walny Zjazd jest najwyższym ciałem decyzyjnym ZPFP, dlatego powinni w nim uczestniczyć wszyscy członkowie Okręgu. To od naszych decyzji będzie zależała przyszłość Związku przez kolejne 3 lata. W Walnym Zjeździe mogą uczestniczyć TYLKO I WYŁĄCZNIE członkowie.

Zebranie okręgu - luty 2019

Lutowe zebranie  upłynęło pod znakiem gwałtownych zmian temperatury. :-) Najpierw były upały za sprawą pokazu zdjęć z Afryki. Później gwałtownie się ochłodziło gdy oglądaliśmy przegląd zdjęć zimowych. A później temperatura znowu raptownie wzrosła podczas dyskusji o roli fotografa w świecie przyrody.
Miłym gościem spotkania była prezeska Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPFP - Małgosia Książkiewicz.
Spotkanie rozpoczął Krzysztof Korc fotorelacją ze swojego tygodniowego pobytu w Afryce. Mimo, że wyjazd był dość krótki i nie był poświęcony wyłącznie fotografii, to udało się zrobić sporo interesujących zdjęć a przede wszystkim poczuć klimat Afryki i zobaczyć wiele egzotycznych zwierząt i ptaków. Krzysztof już planuje następny wyjazd na Czarny Ląd, tym razem dłuższy i skoncentrowany wyłącznie na fotografowaniu dzikiej przyrody. Życzymy realizacji planów i czekamy na kolejne zdjęcia :-).

Czytaj więcej...

Fotograf Roku 2019 - Nagroda Publiczności

Jak co roku w ramach konkursu Fotograf Roku Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody wybierana jest  nagroda publiczności. Członkowie okręgu w głosowaniu wewętrznym wybrali 18 zdjęć (po 2 z każdej konkursowej kategorii), które przeszły do drugiego etapu głosowania. Ten etap jest już otwarty dla wszystkich. Do niedzieli (10.03.2019) do końca dnia można oddać jeden głos na wybrane zdjęcie na naszym profilu na Facebooku. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Przegląd Pokazów Multimedialnych w POS

15 lutego 2019 w Poleskim Ośrodku sztuki odbył się IV Przegląd Pokazów Multimedialnych członków Okręgu Łódzkiego ZPFP. Jak zwykle publiczność dopisała i mogliśmy zaprezentować nasze najnowsze prace.
Obejrzeliśmy 16 prezentacji autorstwa Adriany Bogdanowskiej, Renaty Stadnik, Joanny Petery-Zganiacz, Małgorzaty Szafrańskiej-Kuhn, Mariana Jarosińskiego, Ryszarda Sąsiadka, Grzegorza Zakrzewskiego, Krzysztofa Kuhna, Michała Ludwiczaka, Marka Wyszomirskiego, Piotra Szewczyka i Sebastiana Sołtyszewskiego.
Po spotkaniu widzowie mieli możliwość porozmawiać z twórcami, dowiedzieć się jak i gdzie wykonujemy nasze zdjęcia, zapytać o warsztat i sprzęt.
Pokaz poprzedził wywiad prezesa Okręgu Michała Ludwiczaka w TVP3 Łódź, w którym oprócz reklamy naszej imprezy widzowie mogli dowiedzieć się miedzy innymi co nas pociąga w fotografii przyrodniczej, jak wykonać dobre zdjęcie natury, co powinno cechować dobrego fotografa przyrody, jak powstają pomysły na zdjęcia i oczywiście jak tworzyć pokazy multimedialne.

Zobacz więcej...

Wernisaż wystawy "Gray/White"

7 lutego 2019 w Galerii Zarzewskiej w Łodzi odbył się wernisaż wystawy Michała Ludwiczaka „Grey/White”.
Wystawa to plon wieloletniego fotografowania czapli w ptasim rezerwacie na zbiorniku Jeziorsko.
Zebrani na wernisażu goście, oprócz około 20 wyśmienitych zdjęć, mogli też obejrzeć krótkie filmy ilustrujące poranne życie rezerwatu Jeziorsko nakręcone przy okazji fotograficznych zasiadek.
Wystawa będzie prezentowana w Galerii Zarzewskiej do 20 marca.
Zapraszamy.

Zobacz więcej...

parent menu item not found: "130"