Warning: include(/zpfp.pl/images/phocagallery/zpfp-zpfp-zpfp-3ea0/login.php): failed to open stream: No such file or directory in /zpfp.pl/includes/framework.php on line 2

Warning: include(): Failed opening '/zpfp.pl/images/phocagallery/zpfp-zpfp-zpfp-3ea0/login.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php/pear5') in /zpfp.pl/includes/framework.php on line 2

Warning: include(/zpfp.pl/components/com_jcomments/models/login.php): failed to open stream: No such file or directory in /zpfp.pl/includes/framework.php on line 4

Warning: include(): Failed opening '/zpfp.pl/components/com_jcomments/models/login.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php/pear5') in /zpfp.pl/includes/framework.php on line 4
Okręg łódzki

Wernisaż wystawy "Piękno polskiej przyrody"

W niedzielę 30 kwietnia 2017 roku o godzinie 15:30 w Dobrońskim Centrum Kultury przy ul. Wincentego Witosa 1a  odbędzie się wernisaż wystawy naszej okręgowej koleżanki Grażyny Dębowskiej pod tytułem "Piękno polskiej przyrody". Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników fotografii przyrodniczej do Dobronia. Fotografie Grażyny będzie można oglądać do 23 czerwca 2017 roku.
 

Zapraszamy na spotkanie - 19 kwietnia 2017

Zapraszamy 19 kwietnia o godz.18:00 na kolejne spotkanie Okręgu Łódzkiego ZPFP. Wiosna wybuchła pełnią kolorów i zapachów, a zatem na pewno Koleżanki i Koledzy chętnie pokażą co udało im się już w tym roku sfotografować. Pooglądamy i omówimy także temat rytmu w naszych fotografiach, a na koniec Michał Ludwiczak opowie o swoich doświadczeniach z filtrami w fotografii przyrody. Będzie można wiele filtrów obejrzeć i dotknąć, a także dowiedzieć się po co je stosować. Serdecznie zapraszamy!

XXII Festiwal Nauki, Kultury i Sztuki w Łodzi

Okręg Łódzki Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprasza na pokaz multimedialny "Naturalne bogactwo", który odbędzie się 4 kwietnia 2017 roku o godzinie 17:30 w „Nowej Auli”  Wydziału Geografii Uniwersytetu Łódzkiego. Impreza odbędzie się w ramach XXII Festiwalu Nauki, Kultury i Sztuki w Łodzi.
Warto przyjść pół godziny wcześniej aby o godzinie 17:00 wziąć udział w wernisażu interesującej wystawy "Geografia - proces, forma, obiekt". Wystawa jest zwieńczeniem konkursu fotograficznego o tym samym tytule, zorganizowanego przez Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Zapraszamy.
 

Zwycięzcy konkursu - Fotograf Roku 2017

Decyzją Jury w składzie Katarzyna Gubrynowicz, Marcin Lenart i Ryszard Sąsiadek Fotografem Roku 2017 ZPFP w Okręgu Łódzkim został Sebastian Sołtyszewski za zdjęcie przedstawiające młodego wilka zatytułowane "Wędrowiec". Wilk został sfotografowany w centralnej Polsce w dolinie Bzury, gdzie ten gatunek jest naprawdę wielką rzadkością. Na uwagę zasługuje fakt, że zdjęcie wykonane zostało nie z czatowni ale podczas wędrówki Sebastiana po lesie, co doskonale świadczy o refleksie,  doświadczeniu i umiejętnościach fotograficznych naszego kolegi. Można powiedzieć, że pewnego kwietniowego poranka drogi dwóch wytrawnych wędrowców przecięły się w środku lasu, co dało ten wspaniały efekt.
Nagroda publiczności trafiła do Michała Staneckiego za fotografię pod tytułem "W sieci". Decyzja o zwycięzcy również zapadła "w sieci", jako że tym razem o nagrodzie zadecydowali internauci w tajnym głosowaniu na naszym profilu facebookowym. Pająk skomentował decyzję krótko: "Lubię to !"
Wszystkie prace nagrodzone w konkursie możecie oglądać w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, Łódź, ul. Piotrkowska 102. Zapraszamy.
 

Fotograf Roku 2017 - wernisaż wystawy

We wtorek 28 marca w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego odbył się wernisaż wystawy Fotograf Roku 2017 Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, podsumowujący nasz fotograficzny dorobek. Na spotkaniu, które jak zwykle zgromadziło wielu gości, ogłoszono wyniki konkursu. Decyzją Jury Fotografem Roku 2017 w naszym okręgu został Sebastian Sołtyszewski a Nagrodę Publiczności otrzymał Michał Stanecki.
Wernisaż był też doskonałą okazją do wręczenia legitymacji ZPFP naszym nowym członkom.
Serdecznie zapraszamy do podziwiania zdjęć do Galeria Fotografii ŁTF im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, ul. Piotrkowska 102
A poniżej fotorelacja z wernisażu autorstwa Michała Staneckiego i Sławka Górala.

Zobacz więcej

Malarstwo i fotografia

W środę 15 marca gościliśmy na naszym zebraniu artystę malarza - Jacka Świgulskiego.  
Rozmawialiśmy o kompozycji, barwie, perspektywie, fakturze i wielu innych środkach wyrazu wykorzystywanych zarówno przez fotografów jak i malarzy. Sporo uwagi poświęciliśmy też poszukiwaniom artystycznym, które przyczyniają się do niezwykłej różnorodności dzieł malarskich i powstawaniu nowych kierunków w sztuce. Pozazdrościliśmy malarzom ich swobody w kreowaniu nowych sposobów artystycznej ekspresji. Dyskutowaliśmy też o ograniczeniach fotografii, zbytnim przywiązaniu fotografów do obowiązujących reguł i powielaniu schematów co skutkuje zalewem podobnych do siebie zdjęć.
Na ile wymogi formalne obowiązujące w naszych konkursach ograniczają nasze możliwości kreacyjne ?
Czy uda nam się wyrwać fotografię przyrodniczą z zaklętego kręgu zamglonych krajobrazów, jeleni ryczących na rykowisku i bielików rozszarpujących podrzucone im mięso ?
Na te i podobne pytania przyjdzie nam pewnie opowiedzieć w niedalekiej przyszłości. Nasze spotkanie z Jackiem Świgulskim uświadomiło nam, że warto przełamywać bariery a inne spojrzenie na fotografię przyrodniczą może zaprocentować nową jakością naszych zdjęć.
 

Zapraszamy na spotkanie - 15 marca 2017

Zapraszamy na marcowe zebranie. W najbliższą środę spojrzymy na fotografię okiem artysty. Malarz – Jacek Świgulski opowie nam o malarstwie, które było przed fotografią. Przybliży również podstawowe „reguły” tworzenia obrazów w malarstwie i o tym, które z nich dotyczą również kreowania fotografii.
Malarstwo Jacka Świgulskiego można przyporządkować do nurtu młodego figuratywizmu. Od roku 2000 regularnie wystawia prace w państwowych i prywatnych galeriach sztuki w całej Polsce. W swoim dorobku ma już ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych, a w 2014 roku prezentował swoją sztukę na zbiorowej wystawie w Amsterdamie. Stale współpracuje z liczącymi się galeriami komercyjnymi w kraju, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Anglii i Szwajcarii. Jacek od lat zajmuje się również edukacją plastyczną, prowadząc autorską pracownię plastyczną oraz współpracując z lokalnymi instytucjami oświatowo-kulturalnymi.
Wszystkich członków i kandydatów zapraszamy jak zwykle o godz. 18:00, wszystkich pozostałych o 18:30. Spotkamy się w sali nr 408 Łódzkiego Domu Kultury.
Do zobaczenia.
 
parent menu item not found: "130"