Wernisaż wystawy Michała Staneckiego.

13 lutego 2020 w "Galeryjce Olimpijce" odbył się wernisaż wystawy Michała Staneckiego pod tytułem "Inny punkt widzenia".
Michał jest artystą poszukującym. Lubi zdobywać nowe doświadczenia a jednocześnie testować nowe technologie. Tym razem postanowił zaprezentować nam wyniki swoich doświadczeń, z fotografowania pejzaży z wykorzystaniem dronów.
Na wystawę składa się efektowny zestaw krajobrazów, widzianych z "lotu ptaka". Obrazy starannie dobrane pod względem różnorodności środowisk, pór roku, barw i kompozycji, wyglądają naprawdę widowiskowo.
Prezentowane prace, w większości przypadków przedstawiają tereny, leżące w promieniu maksymalnie 50 km od Łodzi. A więc na ogół doskonale znane obecnym na wernisażu fotografom przyrody. A jednak oglądane z perspektywy, z której do tej pory ich nie widzieliśmy, były czasami trudne do rozpoznania. Dlatego każde zdjęcie było przedmiotem wielu szczegółowych analiz i dyskusji. A także zachwytów, że tereny, które trochę nam już spowszedniały, mogą wyglądać tak atrakcyjnie z innego punktu widzenia.
Kustosz galerii - Krzysztof Kurowski, który od zawsze z wielką sympatią odnosi się do działalności naszego stowarzyszenia, już zapowiada kolejne wystawy przyrodnicze. Tak więc niewątpliwie jeszcze nie raz w tym roku, odwiedzimy gościnną galerię przy ulicy Piotrkowskiej 132. :-)

Zobacz więcej...

V Przegląd Pokazów Multimedialnych

Zapraszamy do udziału w V Przeglądzie Pokazów Multimedialnych w Poleskim Ośrodku Sztuki, których tematyką jest przyroda.
W naturze znaleźć można bogatą różnorodność tematów. Dlatego też każdy z członków naszego Związku ma swoją ulubioną część przyrody, którą pokazuje na swoich fotografiach. Jedni pragną pokazać urodę pejzaży skąpanych w mgłach, inni dokumentują fascynujące życie dużych zwierząt, jeszcze inni znajdują piękno w tym czego na pierwszy rzut oka nie widać - w mikroświecie. Zdjęcia te obejrzymy w bardzo atrakcyjnej formie diaporam, czyli audiowizualnych spektakli, których tworzywem są nieruchome obrazy i zsynchronizowany z nimi dźwięk.
Autorzy pokazów to fotografowie z wieloletnim stażem i doświadczeniem terenowym, uczestnicy wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, a także laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych.
Swoje pokazy zaprezentują: Joanna Antosik-Żołądek, Adriana Bogdanowska, Grażyna Dębowska, Marian Jarosiński, Krzysztof Kuhn, Michał Ludwiczak, Małgorzata Markuszewska, Andrzej Miśkiewicz, Anna Ogar, Ryszard Sąsiadek, Sebastian Sołtyszewski, Renata Stadnik, Michał Stanecki, Małgorzata Szafrańska-Kuhn i  Piotr Szewczyk.
W przerwach między pokazami, tradycyjnie będzie można porozmawiać z autorami zdjęć i dowiedzieć się o działalności naszego stowarzyszenia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników fotografii przyrodniczej 26 lutego (środa) do siedziby POS na ulicę Bratysławską 6a. Początek imprezy - godzina 18:00.

Zapraszamy na spotkanie - 19 lutego 2020

Zapraszamy na kolejne spotkanie z fotografią przyrodniczą w Łodzi. Jak zwykle pooglądamy trochę zdjęć, powspominamy miniony plener na Stogu Izerskim, rozstrzygniemy kolejną edycję zmagań naszej Ligi Fotografów. Głównym punktem lutowego spotkania będzie jednak prezentacja Krzysztofa Korca dotycząca jego pobytu w Indonezji. Będzie dużo przyrody, ale nie tylko! Serdeczne zapraszamy WSZYSTKICH pasjonatów przyrody do Łódzkiego Domu Kultury, 19. lutego 2020 o 18:00 (sala 308).

Zebranie okręgu - styczeń 2020

Styczniowe zebranie rozpoczęliśmy od przypomnienia, że trwa w naszym Okręgu zbieranie zdjęć do konkursu "Fotograf Roku 2020".  Zdjęcia można nadsyłać, najpóźniej do 2 lutego, do Tomasza Buczko. Przypomnieliśmy o sposobach dostarczania zdjęć, wymogach dotyczących kart zgłoszeniowych, nazewnictwie plików, ich rozdzielczości, limitach zdjęć oraz oczywiście o wymogu opłacenia składek członkowskich co najmniej do czerwca 2020 roku :-)
Szczegółowe informacje zostały rozesłane do wszystkich członków, można je także uzyskać kontaktując się z Tomkiem.
Przewodniczącym konkursowego Jury "Fotografa Roku" został w tym roku nasz kolega z Okręgu Wielkopolskiego Maciej Pietrzak. A w podjęciu arcytrudnych decyzji o wyborze najlepszych zdjęć, pomogą mu dwie koleżanki z Okręgu Mazowieckiego: Urszula Frydrych i Dorota Kycia.

Czytaj więcej...

Fotograf Roku 2020 OŁ ZPFP

Do końca stycznia gromadzimy w naszym Okręgu zdjęcia do konkursu "Fotograf Roku 2020". Zbiórkę zdjęć koordynuje Tomek Buczko i to z nim należy kontaktować się w sprawie wysyłki zdjęć, parametrów technicznych, nazw plików, limitów itp. Wyniki na poziomie okręgowym poznamy już 24 marca 2020, podczas wernisażu wystawy zdjęć nagrodzonych w tym konkursie.
A kto zadecyduje, które zdjęcia zostaną nagrodzone? Jak co roku zaprosiliśmy do Jury czołowych polskich fotografów przyrody, nieprzeciętnych specjalistów w tej dziedzinie.
Przewodniczącym Jury został Maciej Pietrzak z Okręgu Wielkopolskiego. A w podjęciu arcytrudnych decyzji o wyborze najlepszych zdjęć, pomogą mu dwie wybitnie utalentowane koleżanki z Okręgu Mazowieckiego: Urszula Frydrych i Dorota Kycia.

Zebranie okręgu - grudzień 2019

Grudniowe spotkanie naszego Okręgu było ucztą dla miłośników pokazów zdjęć zsynchronizowanych z muzyką. Obejrzeliśmy wybór najlepszych diaporam nagrodzonych w tegorocznych konkursach.
Zanim to jednak nastąpiło, mieliśmy do omówienia kilka innych istotnych tematów.
Najpierw krótkie podsumowanie trzeciej już edycji konkursu "Owad w obiektywie", którego jednym z patronów był Okręg Łódzki ZPFP. Konkurs jest organizowany przez Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Entomologicznego i Fundację Biodiversitatis, we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Łodzi, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz firmą PRECOPTIC (oficjalnym przedstawicielem firmy Nikon na Polskę). Celem konkursu jest promowanie wśród młodych ludzi przyrodniczych zainteresowań z nakierowaniem na ekologicznie niezwykle ważną i zarazem bardzo różnorodną grupę zwierząt, jakimi są owady. Jednym z jurorów konkursu był Ryszard Sąsiadek a Michał Ludwiczak pokazem swoich zdjęć i diaporam uświetnił uroczyste rozdanie nagród. W opinii jurorów poziom prac z roku na rok jest coraz wyższy. Mamy też nadzieję, że przynajmniej niektórzy uczestnicy odwiedzą nasze zebranie, a być może zostaną także członkami naszego stowarzyszenia. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej...

Członkowie OŁ ZPFP w akcji.

Może się zdarzyć, że w odludnym miejscu o nietypowej porze, spotkacie zagadkowego osobnika, przedzierającego się przez zarośla i zachowującego się w wyjątkowo nieszablonowy sposób.
Łatwo taką osobę rozpoznać, bo wygląda szalenie zabawnie. Liście we włosach, pajęczyny na twarzy, jest groteskowo ubrana i ma zazwyczaj zabłocone buty. Taszczy na plecach masę ciężkiego sprzętu, porusza się bezszelestnie, często zatrzymuje się i nasłuchuje. Ma rozbiegane, niespokojne oczy. Czasami ukrywa się w zbudowanych przez siebie dziwacznych konstrukcjach, godzinami wyczekując nie wiadomo na co.
Okażcie takiemu osobnikowi wyrozumiałość i uśmiechnijcie się do niego z życzliwością.
To po prostu jedna z naszych koleżanek lub jeden z kolegów, którzy "relaksują się" na łonie natury, uprawiając to ekscentryczne hobby, jakim jest fotografowanie przyrody. 
parent menu item not found: "130"