Zapraszamy na spotkanie on-line - 21 grudnia 2020

Zapraszamy na nasze okręgowe spotkanie z fotografią przyrodniczą, tym razem w wersji on-line! Nietypowe zebranie odbędzie się w nietypowym terminie. Nie jak zwykle w środę, ale w poniedziałek 21-go grudnia o godzinie 18:00 na naszym kanale na platformie YouTube.
Nastąpi tam premierowa publikacja prezentacji, stworzonej specjalnie na tą okazję. W przygotowanym materiale znajdziecie podsumowanie Festiwalu "Wizje Natury" 2020 oraz informacje o wystawach i plenerach. Głównym punktem programu jest jednak "Fotografia czasu pandemii" - zdjęcia przyrodnicze wykonane przez członków Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody w mijającym roku.
Po obejrzeniu prezentacji spotkamy się wszyscy na Skype i porozmawiamy o sprawach bieżących.
Spotkanie jak zwykle ma charakter otwarty.Zapraszamy serdecznie wszystkich członków i sympatyków.
Adres wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/425370858503448

Warsztaty z tworzenia diaporam.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się, jak zaprojektować i wykonać atrakcyjny pokaz zdjęć, ilustrowany ścieżką dźwiękową, to nadarza się wspaniała okazja. Już w najbliższy piątek, 11 grudnia o godzinie 20:00, w ramach festiwalu Wizje Natury, odbędą się warsztaty on-line z tworzenia diaporam. Poprowadzi je mistrzowski duet tej artystycznej formy wyrazu: Joanna Antosik-Żołądek i Michał Ludwiczak. Serdecznie zapraszamy.
(kanał na YouTube https://tiny.pl/7s3wn)

Nowe życie starych obiektywów

Czyż to nie dziwaczne, aby najpierw kupić super nowoczesny sprzęt cyfrowy, a później podpinać do niego stare obiektywy analogowe, które wyglądają trochę jak z innej epoki? Gdy obejrzycie zdjęcia Michała Ludwiczaka, zrozumiecie że ma to jednak głęboki sens. Bo dzięki takim obiektywom, można osiągnąć zdumiewające i niepowtarzalne efekty.
Chcecie zobaczyć jak to się robi? Obejrzyjcie już w najbliższą środę, 2 grudnia o godzinie 19:00, warsztaty Michała w ramach festiwalu Wizje Natury (kanał na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=Z_IEevmIZ3w). Wiele  interesujących zdjęć przyrodniczych i dużo praktycznych informacji o fotografii, znajdziecie też na doskonałym blogu Michała http://blog.fotografiaprzyrodnicza.pl/.

Fotograf Roku 2020 ZPFP

Wśród laureatów ogólnopolskiej edycji konkursu na Fotografa Roku 2020 ZPFP zostały nagrodzone dwie prace Joanny Antosik-Żołądek w kategoriach „Rośliny” i „Inne zwierzęta”. Natomiast Tomasz Buczko otrzymał wyróżnienie w kategorii „Krajobraz”.

Ponadto sześć prac naszych koleżanek i kolegów z Okręgu Łódzkiego znalazło się w ścisłym finale konkursu.
Gratulujemy !

Czytaj więcej...

XLI Pomorskie Spotkania z Diaporamą

W niedzielę 15 listopada ogłoszono wyniki 41. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Impreza organizowana jest przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) i Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej.

Miło nam poinformować, ze dwaj nasi koledzy otrzymali wyróżnienie Blue Ribbon FIAP na tym prestiżowym festiwalu. Michał Ludwiczak za pokaz „W sieci” oraz Andrzej Miśkiewicz za pokaz „Straszny las”.
Konkurencja była duża bo do rywalizacji przystąpiło 21 artystów z 9 krajów (Holandia, Polska, Australia, RPA, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Słowacja, Włochy) a o nagrody konkurowało 49 diaporam.

Ważnym akcentem imprezy był inauguracyjny pokaz „Trzeci obraz” Joanny Antosik – Żołądek, która była laureatką ubiegłorocznej edycji Festiwalu.

Zobacz więcej...

Adriana „chomikuje” kolejne nagrody za swoje zdjęcia.

Czwarta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Przyrodniczej „Perły Polskiej Przyrody”, zorganizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy, zakończyła się miłym akcentem dla naszej koleżanki Adriany Bogdanowskiej. Jej portret chomika zdobył II nagrodę w kategorii „Zwierzęta”. Przypomnijmy, że również za zdjęcie innego chomika, Adriana zdobyła nagrodę w konkursie na Fotografa Roku Okręgu Łódzkiego ZPFP.
Konkurs "Perły Polskiej Przyrody" ma na celu prezentację różnorodności przyrodniczej Polski. Jak piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej „Nie wszyscy mamy świadomość otaczającej nas przyrody, dlatego konkurs ma na celu przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców walorów przyrodniczych, oraz zachęcenie do osobistego poznawania bogactwa natury naszego kraju.
Oglądając nagrodzone w konkursie zdjęcia, jesteśmy przekonani, że ten cel udało się w pełni zrealizować.
Wszystkie zdjęcia są dostępne na profilu konkursu PerlyPolskiejPrzyrody
 

Sukces Renaty Stadnik w Przeglądzie Diaporam Górskich

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - Oddział Łódzki, jest organizatorem „Przeglądu diaporam górskich” od 2010 roku . W ramach tego konkursu, mieliśmy okazję obejrzeć wiele fantastycznych diaporam z gór prawie wszystkich kontynentów. Jest nam niezmiernie miło donieść, że w tegorocznym XI już przeglądzie, zwyciężyła Renata misia Stadnik z pokazem pt. "Lustrzana komnata".
Wyniki XI Przeglądu diaporam górskich:
I miejsce - Renata misia Stadnik - Lustrzana komnata
II miejsce - Bogusław Pawłowski - Na tatrzańskich łąkach
III miejsce - Maciek Ciechomski - Epidemia strachu
Wyróżnienie - Maria, Piotr Budner - Na zamku Króla Gór w Karkonoszach
Wyróżnienie - Agnieszka,Jacek,Michał Karczewscy - Trzy razy Rysy
Gratulujemy!
Szczegóły i linki do nagrodzonych pokazów znajdziecie na profilu FB Przeglądu.
https://tiny.pl/72th4

Nowe życie starych obiektywów.

Tegoroczny festiwal Wizje Natury, ze względu na epidemię koronawirusa, odbędzie się w formule on-line.
Ciekawym elementem festiwalu będą zdalne warsztaty, podczas których wybitni fotografowie przyrody podzielą się swoją unikalną wiedzą i doświadczeniem.
Jednym z prelegentów będzie Prezes Okręgu Łódzkiego ZPFP Michał Ludwiczak, który zabierze nas w swoistą podróż w czasie, podczas warsztatów zatytułowanych “Nowe życie starych obiektywów w fotografii przyrody”.
Michał Ludwiczak pasjonuje się fotografią od ponad 20 lat. W 2005 roku jego fotograficzne zainteresowania ukierunkowały się w stronę dzikiej przyrody i to właśnie niej jest wierny do dziś. Mówi o sobie „fotograf uniwersalny”, ponieważ szuka piękna w każdym możliwym aspekcie dzikiej natury, nie przywiązując się do konkretnego rodzaju fotografii czy tematu. Na pierwszym miejscu stawia światło oraz intrygujący rysunek nieostrości, który jest równie ważny jak główny temat zdjęcia. Jest wielbicielem i propagatorem formy prezentacji, jaką jest diaporama. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami podczas spotkań autorskich, warsztatów oraz na prowadzonym przez siebie blogu - blog.fotografiaprzyrodnicza.pl

Łódzkie Hospicjum dla Dzieci Łupkowa

Czasem nie ma zdrowia, ale jest radość, bo ktoś pamięta, bo ktoś chce być miły, bo ktoś stara się pomóc i robi to z potrzeby serca, wrażliwości. W Hospicjum w takich momentach na chwilę można zapomnieć o chorobie. W imieniu podopiecznych Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci - ŁUPKOWA” serdecznie dziękujemy wszystkim Członkom Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody za przekazanie kolekcji wspaniałych fotografii przyrodniczych autorstwa Członków Okręgu. Przekazane prace, fotografie przyrody, upiększą pokoje naszych pacjentów. Dziękujemy za pamięć wszystkim zaangażowanym, życzliwość oraz za Wasze świadectwo wrażliwości.

Zebranie okręgu - wrzesień 2020

Pierwsze po pandemicznej przerwie spotkanie fotografów przyrody, odbyło się pod hasłem przeglądania zdjęć zrobionych podczas wakacji. Rozpoczęliśmy jednak od przypomnienia o bardzo ważnym wydarzeniu dla wszystkich miłośników przyrody. Co dwa lata odbywa się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych imienia Włodzimierza Puchalskiego. W tym roku ma miejsce już osiemnasta edycja tej imprezy. Oprócz konkursowych pokazów filmów, które są główną atrakcją festiwalu, organizatorzy przygotowali wiele interesujących imprez towarzyszących.
My zapraszamy oczywiście na  bardzo interesujące wystawy fotografii przyrodniczej, które aktualnie można oglądać w Łodzi i okolicach.
Wystawa „Obary” Grzegorza Szkutnika, naszego kolegi zrzeszonego w okręgu roztoczańsko-podkarpackim ZPFP. Jest to zestaw zachwycających zdjęć krajobrazowych wykonanych w rezerwacie Obary, położonym w zachodniej części Puszczy Solskiej. Wystawę można oglądać do 23 października 2020r. w galerii Zarzewskiej, Dom Kultury Zarzewie, ulica Leopolda Tyrmanda 4.

Czytaj więcej...

XVIII Festiwal Filmowy im Włodzimierza Puchalskiego

Co 2 lata w Łodzi, począwszy od roku 1980, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Jest tonajwiększytego typu pokazem filmów przyrodniczych w Polsce. Celem Festiwalu jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego, dokonanie oceny dzisiejszego stanu i perspektyw rozwoju filmu przyrodniczego, określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży i wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodniczej. W Festiwalu biorą udział filmy krótko i średniometrażowe poświęcone problemom przyrody, ochrony środowiska, koegzystencji człowieka ze światem przyrody oraz zagadnieniom pokrewnym.
Uczestnicy Festiwalu biorą udział w wernisażach fotograficznych i malarskich połączonych z prelekcjami, spotkaniach omawiających projekcje konkursowe, wyjazdach ukazujących działania na rzecz ratowania środowiska naturalnego.
Jednym z partnerów Festiwalu jest Okręg Łódzki ZPFP. W ramach bogatej oferty imprez festiwalowych, będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną pt. "Różne jest piękne", przygotowaną przez członków naszego okręgu. Fotografie będą prezentowane w galerii na ul. Piotrkowskiej 102. Wernisaż wystawy odbędzie się 22 września 2020 o godzinie 18:00. Wystawa będzie czynna do końca września.
 

Zapraszamy na spotkanie - 16 września 2020

Dzięki temu, że ŁDK znów otworzył swoje podwoje dla stowarzyszeń, możemy wrócić do naszych comiesięcznych spotkań! Przez ostatnie kilka miesięcy, kiedy nie spotykaliśmy się, każdy we własnym zakresie realizował swoją fotograficzną pasję. Najbliższe spotkanie, które odbędzie się 16-go września, poświęcimy w całości (lub niemalże) na oglądanie fotografii przyrodniczych autorstwa Członków Okręgu, przede wszystkim tych powstałych w trakcie pandemii. Serdecznie zapraszamy, oczywiście z zachowaniem wymogów sanitarnych ŁDK. W sali może być 15 osób, zachowanie 1,5 m odległości, maseczki. Odkażanie płynem przy wejściu do ŁDK i w wc. Będziemy musieli także stworzyć listę obecności z nazwiskiem, nr telefonu, godzinami pobytu w ŁDK, przyjścia i wyjścia, podpisem i oddać tą listę do recepcji. Dbajmy o nasze zdrowie, abyśmy mogli spotykać się dalej!

Nagroda dla "Powidoków" Michała Woźniakowskiego

Zestaw zdjęć naszego okręgowego kolegi, Michała Woźniakowskiego, został wyróżniony w  konkursie XXI Biennale Fotografii Górskiej, w Jeleniej Górze. Biennale, organizowane przez Jeleniogórskie Centrum Kultury i Miasto Jelenia Góra, jest najstarszym w Polsce konkursem fotografii górskiej. Ma już ponad trzydziestoletnią tradycję i gromadzi prace o tematyce górskiej artystów fotografików z kraju i z zagranicy.
Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Tematyka ta idealnie pasuje do profilu zainteresowań Michała, który specjalizuje się w fotografowaniu górskich krajobrazów. Jego zestaw "Powidoki" zyskał uznanie jury w tym prestizowym konkursie. Na uwagę zasługuje fakt, że jury musiało dokonac wyboru z 589 prac 76 autorów. Nagrodzone fotografie będzie można obejrzeć na pokonkursowej wystawie, która zostanie otwarta 18 września w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Na wystawie, oprócz  dwóch zdjęć z nagrodzonego zestawu "Powidoki", będzie można obejrzeć jeszcze wybrane zdjęcia Michała z zestawów  „Tajemnice Sudetów” i „Kinetyka światła”. W sumie na wystawie zaprezentowanych zostanie 165 prac.
Gratulujemy Michałowi sukcesu, a wszystkich którzy będą we wrześniu w Sudetach, zapraszamy na wystawę.

Zobacz więcej...

Konkurs fotograficzny - „Dzikie, piękne, polskie”.

Z okazji 25-lecia działalności ZPFP, zapraszamy do udziału w otwartym ogólnopolskim konkursie fotografii przyrodniczej „Dzikie, piękne, polskie”.

Polska dzika przyroda jest wyjątkowo różnorodna i zasługuje na naszą uwagę i ochronę. Po raz pierwszy organizujemy otwarty konkurs fotografii przyrodniczej, aby zachęcić uczestników do jej uważnego obserwowania i podejmowania nowych fotograficznych wyzwań zgodnych z duchem etycznej fotografii przyrodniczej.

Wszystkie informacje znajdziecie TUTAJ.
parent menu item not found: "130"