HeaderSearchForm

Spotkanie wrześniowe

Pierwsze po wakacjach spotkanie ZPFP oddział Toruński za nami.
Przybyłych na spotkanie w dniu 19.09.2017r. członków, kandydatów i sympatyków ZPFP przywitał prezes naszego oddziału kol. Janusz Kępa
Jak zwykle w pierwszych słowach podziękował kol. Jurkowi Holcowi za możliwość spotkania w siedzibie jego firmy przy ul. Włocławskiej. Podziękowania były tym razem gorętsze niż zwykle gdyż mogliśmy skorzystać z nowoczesnego rzutnika multimedialnego maki EPSON, będącego własnością firmy EMTOR, który pozwoli na lepszy odbiór naszych prac. Kolega Jurek z wrodzoną skromnością stwierdził, że nie pozostaje nic innego tylko, aby wykorzystać w pełni możliwości nowego rzutnika „robić wypasione foty” skoro on zainwestował w taki sprzęt.
Następnie Piotr Szumigaj – jako kandydat na członka ZPFP przedstawił swoje dotychczasowe osiągnięcia fotograficzne. Jako pracownik Wdeckiego Parku Krajobrazowego, na co dzień obcuje z przyrodą, z którą związany jest od dziecka. Przedstawił swój sprzęt, którym fotografuje oraz zdjęcia z budowy czatowni stacjonarnej jak i przenośnej. Pokazał nam, że ustawił je „miejscówkach” występowania konkretnych gatunków zwierząt i ptaków. A w śród nich były bieliki, zimorodki, wilki, jelenie i in. Zaprezentował soje prace w postaci fotografii, filmików z fotopułapek jak i bardzo ciekawe diaporamy. Podsumowaniem twórczości Piotra było przyjęcie go w poczet członków oraz wręczenie legitymacji i odznaki ZPFP.
Kolega Michał wraz z Januszem omówili pokrótce współpracę ze Sławkiem Lewandowskim autorem cyklu programów TVP Bydgoszcz „Spotkania z ekologią”. Zachęcali nas, aby przemyśleć i zaproponować temat kolejnych odcinków, które ekipa TVP chętnie zrealizuje.
Cyklicznym punktem naszych spotkań jest omawianie konkretnych gatunków ptaków lub ssaków (na płazy czekamy Piotrze!). Przy tej okazji mamy możliwość bliższego poznania danego gatunku poprzez przedstawienie jego biologii, siedliska, zachowań itd. A wszytko
to poparte jest naszymi fotografiami. Nie inaczej było i tym razem. Marcin Niesyn opowiadał
o muflonach i sposobie na uchwycenie ich w kadrze. Zdradził, że można je spotkać
w okolicach Barcina i Lubostronia. Przedstawił fotografię ukazujące życie tych pięknych ssaków w czterech porach roku.
Kolejnym ważnym punktem spotkania było omówienie wyjazdu do Izabelina
na festiwal fotografii przyrodniczej ”Wizje natury”, który odbędzie się w dniach 18-19 listopada. Udział w tegorocznym Festiwalu zapowiedziało grono znanych fotografów przyrody. Wśród prelegentów będą goście z Polski oraz z zagranicy. Zwieńczeniem prezentacji i pokazów będą finały dwóch konkursów organizowanych przez ZPFP – otwartego międzynarodowego konkursu pokazów multimedialnych „Wizje Natury2017” oraz etapu krajowego konkursu fotografii przyrodniczej dla członków stowarzyszenia ZPFP Fotograf Roku 2017. Janusz zachęcał wszystkich do wysyłania swoich prac na konkurs pokazów multimedialnych.
Drugim zaplanowanym wyjazdem w dniach 19-22 października będzie plener
w Białowieży. Janusz, jako główny organizator całego przedsięwzięcia podzielił się informacjami na temat przygotowań plenerowego wyjazdu oraz przedstawił wstępny harmonogram spotkań z zaproszonymi gośćmi.
Jak zawsze na zakończenie naszych spotkań prezentowane są fotografie zrobione
w okresie, jaki upłynął od ostatniego spotkania. I tym razem nie zabrakło wspaniałych fotografii ukazujących piękno naszej rodzimej flory i fauny. Swoje prace zaprezentowali: Marian Szubrych, Michał Fabiszewski, Andrzej Składanowski (brawo za misie), Paweł Rzeszot. Spotkanie trwało prawie cztery godziny.
 
 
 Tekst: Andrzej Składanowski
 
parent menu item not found: "130"