HeaderSearchForm

Spotkanie luty

 
Dwudziesty dzień lutego to 3 wtorek miesiąca a więc zgodnie z harmonogramem Toruńskiego Okręgu ZPFP, jak co miesiąc spotkaliśmy się w siedzibie firmy EMTOR.
Gościem naszego spotkania był Piotr Potępa autor zdjęć i bloga o astrofotografii a dokładnie jak zaznacza autor, pejzażu nocnego http://nightscapes.pl/
Podczas bez mała dwugodzinnej prelekcji połączonej z pokazem zdjęć i timelapsów mieliśmy okazję poznać tajniki powstawania pejzażu nocnego (nightscape). Piotr swoją pasję fotografowania dzieli na kilka kategorii. Pierwszą z nich jest fotografowanie księżyca, gwiazd, drogi mlecznej, planet i innych elementów nocnego nieba z dobrze przemyślanym kadrem i wybranym elementem pierwszego planu. Drugą kategorią są zdjęcia pokazujące pozorny ruch gwiazd na nieboskłonie tzw. startrails. Tu także Piotr zwracał uwagę na wybranie odpowiedniego miejsca z ciekawym kadrem. Choć już same ślady, jakie kreślą na niebie swoim blaskiem ciała niebieskie, robią niesamowite wrażenie. Wiele zdjęć robionych jest w Toruniu i jego okolicach. Zdjęcie oświetlonego latarniami starego miasta, złożone w panoramę, zza którego wschodzi olbrzymi księżyc to kolejna kategoria zdjęć, które uprawia Piotr. Jak się okazuje panoramy można składać również z pojedynczych zdjęć nieba i pomimo pozornego ruchu gwiazd da się to wszystko złożyć w jedną całość. Oddzielną kategorią uprawianą przez Piotra to timelapsy, pokazujące to, co dzieje się na niebie podczas ekspozycji 2 lub 3 godzinnej, złożonej z setek zdjęć. Niewątpliwie nocna fotografia wymaga nie tylko przygotowania sprzętowego, ale i teoretycznego z zakresu astronomii, o czym mogliśmy się przekonać podczas wykładu Piotra.
W kolejnym punkcie naszego spotkania zeszliśmy na ziemię i to dosłownie. Swoje ostatnio zrobione zdjęcia przedstawił Michał Zieliński i Darek Łenski, który miał okazję gościć w czatowni Michała. Obydwaj koledzy pokazali nam efekty tej wspólnej wyprawy, która zaowocowała fajnymi fotkami.
 
Przybyły po raz pierwszy na spotkanie kolega Karol Gierad pokazał nam szeroki wachlarz swoich dokonań fotograficznych o tematyce przyrodniczej. Mamy nadzieję, że przybędzie nam kolejny członek naszego związku. Jako ostatni, swoje zdjęcia prezentował Michał Fabiszewski, prosząc jednocześnie o bezlitosną ich krytykę. Jak chciał tak miał, choć co by nie powiedzieć zdjęcia robi ładne.
 
 
 
W kolejnym punkcie spotkania omówiono kwestię zakończenia zbierania zdjęć na konkurs fotograf roku. Michał prosi wszystkich, którzy przesłali zdjęcia, aby uzupełnili dokumentację papierową niezbędną do przesłania zdjęć, do dalszego etapu i rozstrzygnięcia konkursu.
Piotr Szumigaj zaproponował, aby co miesiąc organizować konkurs na fotografa miesiąca
a sam podjął się funkcji koordynatora, co zostało oczywiście przyjęte z dużą aprobatą. Piotr przedstawił nam propozycję plakietek – naszywek z logo i nazwą związku, które dla każdego członka sfinansuje zarząd okręgu.
Jako, że na spotkaniu nie było Wiktora, koordynatora pleneru nad Biebrzą ten temat zostanie przedstawiony w e-mailu skierowanym do każdego z zainteresowanych.
Jak zwykle po wyczerpani zaplanowanego porządku spotkania rozmowom i dysputom na różne fotograficzne tematy nie było końca, ale jako że pora późna to czas kończyć spotkanie. Nie można nadwyrężać gościnności naszego gospodarza Jurka Holca, któremu jak zawsze dziękujemy za gościnę tj. dach nad głową i małe, co nieco.
Zapraszamy na kolejne spotkanie w marcu i życzymy wspaniałych kadrów i udanych fotek.
Tekst: Andrzej Składanowski
 
parent menu item not found: "130"