HeaderSearchForm

Dzikie, piękne, polskie! Otwarty konkurs fotograficzny - edycja 2021

 
Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) zaprasza, drugi rok z rzędu, do udziału w otwartym ogólnopolskim konkursie fotografii przyrodniczej „Dzikie, piękne, polskie”. Konkurs skierowany jest do wszystkich, którzy kochają dziką naturę i fotograficzną pogoń za najpiękniejszym światłem.
Polska dzika przyroda jest wyjątkowo piękna i różnorodna, zasługuje na naszą uwagę i ochronę. Z myślą o tym aby zachęcić uczestników konkursu do jej uważnego obserwowania i podejmowania nowych fotograficznych wyzwań zgodnych z duchem etycznej fotografii przyrodniczej, ZPFP po raz pierwszy zorganizował ten konkurs w roku jubileuszu 25-lecia działalności Stowarzyszenia (1995-2020). Ubiegłoroczna edycja konkursu spotkała się ze znaczącym zainteresowaniem fotografów przyrody z całego Kraju co zachęciło organizatorów do ogłodszenia kolejnej jej edycji - 2021.

Czytaj więcej...

Przyroda jest kobietą czyli fotografki w dziczy

 
W tym roku co miesiąc będziemy Was zapraszać na spotkania i warsztaty online w ramach festiwalu Wizje Natury 2021.
A skoro marzec jest Miesiącem Kobiet, będziemy rozmawiać o tym, czy fotografia przyrodnicza jest kobietą. Z jakimi problemami mierzą się fotografki w zasiadkach? Czego się boją i jak sobie z tym radzą? Swoimi doświadczeniami podzielą się Agnieszka Bilińska, Adriana Bogdanowska i Katarzyna Gubrynowicz, rozmowę poprowadzi Paulina Surniak. Spotkanie zilustrują zdjęcia autorstwa licznych członkiń ZPFP. Zapraszamy!

Wspólny Las - plener rozproszony ZPFP

 
Związek Polskich Fotografów Przyrody postanowił przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji inicjatyw społecznych Wspólny Las (https://wspolnylas.pl), która pragnie w specjalny sposób zaakcentować międzynarodowy Dzień Lasów 21 marca 2021 (ustanowiony przez ONZ w 2012 roku).
W związku z tym wszystkich chętnych członków Stowarzyszenia oraz zainteresowanych zapraszamy do udziału w leśnym plenerze fotograficznym 21 marca w rejonie miejsca swojego zamieszkania. Byłby to plener rozproszony ZPFP po wielu lasach w Kraju. Z tego pleneru poprosimy o zdjęcia (z podaniem miejsca - nazwy lasu), które zamieścimy w galerii wydarzenia na FB.

Czytaj więcej...

Program Festiwalu Wizje Natury 2020

 
Tegoroczny XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury będzie festiwalem wirtualnym i potrwa 7 dni.
Inauguracyjnym dniem Festiwalu będzie niedziela 22 listopada. To dzień pokazów i ogłoszenia wyników dwóch ważnych konkursów – Fotograf Roku 2020 ZPFP oraz pierwszego otwartego ogólnopolskiego Dzikie, piękne, polskie
Będą też zapowiedzi wystąpień przyszłorocznych gości festiwalowych (mając nadzieję, że za rok spotkamy się z nimi na wielkiej sali Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego) oraz pokaz o dotychczasowym dorobku foto-przyrodniczym Stowarzyszenia z okazji jego jubileuszu 25-lecia. 
Niespodzianką tego dnia będzie ogłoszenie specjalnego konkursu na czas trwania Festiwalu organizowanego z partnerem festiwalu firmą CANON Polska. Jego szczegóły podane zostaną właśnie w niedzielę. 
W tygodniuw 2. części festiwalu, spotkamy się 30 listopada oraz 1 i 2 grudnia (od poniedziałku do środy), a w 3. finałowej części - 11 i 12 grudnia (piątek i sobotę) oraz 13 grudnia w niedzielę
W tych dniach, 2. i 3 części, będziemy zapraszali na spotkania z fotografami, autorami warsztatów z różnych dziedzin fotografii przyrodniczej, a także przyrodnikami, którzy podzielą się swoją wiedzą prosto z terenu
Będą też prezentacje poszczególnych okręgów ZPFP oraz foto-miejscówki, dzięki którym dowiemy się o ciekawych, a niekoniecznie bardzo znanych miejscach do fotografowania. W planach są również spotkania online, festiwalowy konkurs fotografii dla uczestników WN2020 online oraz inne atrakcje i niespodzianki.

Festiwalowy konkurs fotografii Wizje Natury 2020

 
Organizatorami konkursu pod hasłem “Festiwalowy konkurs fotografii - Wizje Natury 2020” są Związek Polskich Fotografów Przyrody oraz Canon Polska Sp. z o.o. Konkurs potrwa od 22 listopada 2020 roku od godziny 12:00 do 06 grudnia 2020 roku do godziny 23:59. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 13 grudnia 2020 podczas festiwalu Wizje Natury 2020 na stronie: https://www.youtube.com/channel/UCD3JeyI0-eZFF5q-_i4A_Mg. Aby wziąć udział w Konkursie, należy w terminie wysłać na adres, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. jedno autorskie zdjęcie przyrodnicze przedstawiające wybrane miejsce w Polsce - ulubione miejsce, w którym Uczestnik fotografuje przyrodę. Zdjęcie może  przedstawiać zarówno krajobraz, jak również  detal, zwierzę, roślinę etc.
Konkurs jest otwarty zarówno dla członków Związku Polskich Fotografów Przyrody, jak i dla osób nie będących członkami tej organizacji - zapraszamy
 

XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - 7 dni fotograficznych atrakcji online

 
W niedzielę 22 listopada startuje XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2020. W tym roku oprócz pokazów i spotkań z fotografami, przygotowaliśmy serię interaktywnych warsztatów, czyli dawkę wiedzy na najwyższym poziomie. Dzięki formule online, każdy może w nich wziąć udział!  
Ze względu na trwającą pandemię tegoroczny festiwal Wizje Natury 2020 odbywa się online - na kanale YouTube Związku Polskich Fotografów Przyrody. Festiwal jest podzielony na trzy części i potrwa nie tradycyjne dwa, ale aż siedem dni. 
W niedzielę 22 listopada poznamy laureatówkonkursu na Fotografa Roku 2020 ZPFP w 9 kategoriach oraz zdobywcę Grand Prix. Ogłosimy też wyniki pierwszego otwartego ogólnopolskiego konkursu Dzikie, piękne, polskie. Przedstawimy zapowiedzi wystąpień przyszłorocznych gości festiwalowych Wizje Natury 2021, a z okazji 25-lecia Związku przedstawimy nasz dotychczasowy dorobek foto-przyrodniczy oraz pracę fotografów przyrody „od kuchni”. Mamy także niespodziankę – specjalny konkurs na czas trwania Festiwalu organizowany z partnerem festiwalu firmą CANON Polska. Jego szczegóły zdradzimy właśnie w niedzielę.

Czytaj więcej...

Dzikie, piękne, polskie! Otwarty konkurs fotograficzny z okazji 25-lecia Związku Polskich Fotografów Przyrody

 
Z okazji 25-lecia działalności, Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) zaprasza do udziału w otwartym ogólnopolskim konkursie fotografii przyrodniczej „Dzikie, piękne, polskie”. Konkurs skierowany jest do wszystkich, którzy kochają dziką naturę i fotograficzną pogoń za najpiękniejszym światłem.
Polska dzika przyroda jest wyjątkowo piękna i różnorodna, i zasługuje na naszą uwagę i ochronę. ZPFP po raz pierwszy organizuje otwarty konkurs fotografii przyrodniczej, aby zachęcić uczestników do jej uważnego obserwowania i podejmowania nowych fotograficznych wyzwań zgodnych z duchem etycznej fotografii przyrodniczej.

Czytaj więcej...

25 URODZINY ZPFP!

Dokładnie 25 kwietnia 1995 roku narodziło się nasze stowarzyszenie. Z tej okazji przesyłam wszystkim członkiniom i członkom w imieniu własnym oraz Zarządu Głównego najlepsze życzenia. Czasy są wyjątkowo trudne, a liczba problemów i spadających na nas złych wiadomości mogą przygniatać, więc tym bardziej życzymy wszystkim radości, siły, wytrwałości wynikającej ze spotkań (jakichkolwiek) z przyrodą i fotografią. Obyśmy się rozwijali wspólnie - zarówno my osobiście, jak i stowarzyszenie. 
KILKA ZDAŃ O POCZĄTKACH ZPFP:
Idea powstania Związku narodziła się w 1994 roku. Jej inicjatorem był fotograf Leszek Krzysztof Sawicki.
Grupa założycieli składała się z 21 osób:
Leszek K. Sawicki, Wiesław Biskupski, Krystyna Sawicka, Andrzej Baliński, Agnieszka Kozyra-Bilińska, Włodzimierz Biliński, Tadeusz Chrzanowski, Adam Mottl, Ryszard Czerwiński, Andrzej Stachurski, Stefan Szczygieł, Anna Summ, Wiesław Lipiec, Zygmunt Świątek, Maciej Radek, Włodzimierz Echeński, Jacek Janowski, Małgorzata Murawska, Dawid Ślaski-Sawicki, Jacek Tomczyk, Andrzej Tomczyk.

Czytaj więcej...

Plener w Bieszczadach

Zimowy plener organizowany w górach przez Zarząd Główny to doroczna tradycja ZPFP. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego w tym roku ruszyliśmy na połoniny i w dzikie doliny Bieszczadów. W tygodniu poprzedzającym nasz przyjazd w górach było już właściwie przedwiośnie, jednak szczęście się do nas uśmiechnęło. Od czwartku temperatura spadała, a śniegu napadało tyle, że rankiem przetarcie górskich szlaków wymagało nie lada wysiłku! Zima utrzymała się do niedzieli, dając nam szansę (czasem jedyną) nacieszyć się tą znikającą porą roku…   
Nietrudno zgadnąć, że największą popularnością cieszyły się świty i zachody słońca na obu połoninach i na Tarnicy. Większość z nas odwiedziła też bieszczadzkie wodospady a nawet okolice Tarnawy w Dolinie Górnego Sanu, gdzie grupka szczęściarzy zobaczyła wilka. Wieczorami oglądaliśmy zdjęcia, pokazy i relacje z fotograficznych wypraw. Plener udał się znakomicie!   
O niezapomnianych momentach sam na sam z naturą, zabawnych sytuacjach i przygodach poza kadrem opowiadają plenerowiczki i plenerowicze.
.

Czytaj więcej...

Ku pamięci Leszka Krzysztofa Sawickiego (1938-2000)

 
28 stycznia 2000 roku przedwcześnie odszedł Leszek Krzysztof Sawicki - Założyciel i Pierwszy Prezes Związku Polskich Fotografów Przyrody. Dzisiaj mija 20 lat od jego śmierci.
Leszek Krzysztof Sawicki - urodził się w Krakowie w 1938 roku. Już od najmłodszych lat pasjonował się fotografią i przyrodą. Wybór drogi życiowej nie był łatwy - podjąć studia w kierunku przyrodniczym czy artystycznym? Ostatecznie zdecydował się na wydział muzyczny. Fascynacje przyrodnicze były jednak tak silne, że po kilku latach poświęcił się fotografii przyrodniczej.

Założyciel ZPFP to autor indywidualnych wystaw fotograficznych o tematyce przyrodniczej prezentowanych w kraju i za granicą, m. in. we Francji, Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, USA, juror wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fotografii przyrodniczej, uczestnik Międzynarodowych Wystaw Fotografii Przyrodniczej pod auspicjami CIC: Budapeszt 1971 i Plovdiv 1981. W 1978 roku zdobył złoty i srebrny medal na Światowym Konkursie Fotografii Przyrodniczej. Kilkakrotnie organizował i brał udział w plenerach fotograficznych w Laponii (Szwecja, Finlandia) i Afryce (Kenia, Kamerun). Był długoletnim współpracownikiem licznych wydawnictw przyrodniczych w kraju i za granicą.

Czytaj więcej...

parent menu item not found: "130"