HeaderSearchForm

Album "Wizje natury"

 
Związek Polskich Fotografów Przyrody wydał album fotograficzny z najlepszymi zdjęciami polskiej przyrody.
Album nie był sprzedawany, jedyną możliwością jego otrzymania było wsparcie i odebranie go w ramach nagrody. Zbiórka społecznościowa na wydanie Albumu trwała do 17 lutego 2019 roku. Zebrano prawie 200% wymaganej kwoty. Dla nas, Autorów Albumu, była to dobra wiadomość, że projekt spokojnie uda się zrealizować i pozwoli cieszyć się wyjątkowym wydawnictwem, które nie tylko, w zamierzeniach Autorów, odda hołd temu, co w Polsce jest dzikie i piękne, ale będzie też artystyczną ucztą dla oka oraz popisem fotograficznego kunsztu.     
W albumie „Wizje natury” zaprezentowany został wieloletni dorobek 140 autorów poprzez prawie 200 wybranych fotografii. Zwierzęta, krajobrazy, ujęcia makro i fotografia z powietrza - każdy z fotografów ma inną „wizję natury”.
Wiecie, jak to jest czekać godzinami w ukryciu na pojawienie się płochliwego zwierzęcia? Spędzać noce wśród tysięcy żurawi grupujących się podczas jesiennych migracji? Oni wiedzą – fotografowie ze Związku Polskich Fotografów Przyrody to prawdziwi zapaleńcy. Często każdą wolną chwilę poświęcają na swoje plenery. Bezkrwawe łowy, jak nazywają czatowanie z aparatem na zwierzęta, to jednak nie jedyna „dyscyplina” ZPFP. Fotografują też krajobrazy, niesamowite zbliżenia roślin czy owadów, tworzą abstrakcyjne ujęcia, bliższe artystycznym obrazom.
Najlepsze zdjęcia zebrane w jednej publikacji
Swoje zdjęcia prezentują w internecie, galeriach i licznych publikacjach, jednak do tej pory nie wydano albumu, gdzie pokazaliby swoje najlepsze fotografie szerokiej publiczności. Bardzo długo dobieraliśmy kadry, selekcja zajęła prawie rok czasu. Chcieliśmy stworzyć coś unikalnego, czego jeszcze nie widzieliśmy w żadnym albumie fotograficznym. Zdjęcia ułożyliśmy w sześć rozdziałów, pokazujących różne podejścia do pokazywania naszej przyrody. Z kart albumu na pewno nie będzie wiało nudą!
– mówi Jurek Grzesiak kierujący projektem wydania albumu „Wizje natury”.
 
Pokazywanie piękna i misja ochrony przyrody
Dzięki setkom godzin spędzonych z aparatem powstają wyjątkowe ujęcia. Takie jak zbliżenie chomika europejskiego wyglądającego ze swojej norki. Wystaje tylko głowa, okrągłe uszy i przednie łapy, a przez uprawę na polu przebiją się promienie słońca. To jedyny gatunek chomika występujący w Polsce, niestety jego obszar występowania się zmniejsza – między innymi przez intensyfikację rolnictwa i urbanizację.
- Naszą rolą jako fotografów przyrody, jest też pokazywanie takich zwierząt, często zagrożonych, o życiu których wiele osób nie ma pojęcia. Przyczyniamy się do zwiększenia zainteresowania ochroną przyrody, ukazujemy piękno otaczającego nas dzikiego świata – komentuje Zygmunt Urzędnik, prezes ZPFP.
Związek Polskich Fotografów Przyrody to największa i najstarsza organizacja pasjonatów fotografii przyrodniczej w Polsce, skupia ponad 500 członków zrzeszonych w dwunastu okręgach na terenie całego kraju.
 Film promujący album 
parent menu item not found: "130"