HeaderSearchForm

  • XI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner
 

Radomir Jakubowski

phoca thumb m WizjeNatury2014-Radomir Jakubowski-15

Dwudziestosześciolatek, zawodowy fotograf przyrody. Mieszka w niemieckim Saara. W wieku 18 lat został przyjęty w szeregi GDT (Gesellschaft Deutscher Tierfotografen – Niemieckie Towarzystwo Fotografii Przyrodniczej).

Zawód fotografa przyrody pozwala na połączenie fascynacji przyrodą z pasją Radomira, którą jest fotografia. Rezultatem jego – niejednokrotnie bardzo wymagających pod względem fizycznym – podróży i ekspedycji są zarówno relacje fotograficzne dokumentujące wybrany temat, jak i kreatywne ujęcia prezentujące bardziej subtelne, artystyczne podejście.

Radomir wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach fotografii przyrodniczej. W 2011 został laureatem Fritz Pölking Junior Award, a jego zdjęcia były nagradzane w konkursie na Fotografa Roku GDT – GDT European Wildlife Photographer of the Year. Prace Radomira ukazują się w czasopismach, katalogach i książkach publikowanych w całej Europie. Prowadzi warsztaty fotograficzne w Niemczech, Francji, Belgii i Szwajcarii.

Czytaj więcej...

Erik Balaz

phoca thumb m WizjeNatury2014-Erik BalazErik Baláž, rocznik 1978, wychował się u podnóża Tatr. Od szesnastego roku życia spędzał wiele czasu wśród przyrody.
W 2002 roku pracą poświęconą ekologii niedźwiedzi ukończył Studium Ekologii Lasu na Politechnice Zwoleńskiej.Już podczas studiów uczestniczył aktywnie w kampaniach Grupy Obrońców Lasu „WILK”. Celem akcji była ochrona lasów naturalnych i dużych drapieżników.Kierował, zakończoną sukcesem, kampanią na rzecz ochrony Doliny Koprowej i Cichej w Tatarach. Obecnie tereny te stanowią największy naturalny obszar na Słowacji.
Jest współautorem cieszącej się uznaniem książki o niedźwiedziach „Ostatnia twierdza” („Posledná pevnosť”) i filmu a „Strażnik przyrody” („Strážca divočiny”).
Zainicjował nowy projekt ochrony przyrody w Karpatach Wschodnich, którego częścią jest film „Wilcze góry” („Vlčie hory”).

Czytaj więcej...

Marcin Dobas

phoca thumb m WizjeNatury2014-Marcin DobasOd lat podróżuje z aparatem docierając do najdalszych zakątków Ziemi. Zdjęcia i relacje z jego podróży publikowane były w wielu krajach świata: w magazynach, przewodnikach i albumach. Publikował między innymi w takich magazynach jak "National Geographic" (zarówno w polskiej jak i ogólnoświatowej edycji),"Focus", "Podróże", "Jachting", "Newsweek", "Poznaj Świat", "Witaj w Podróży" , "Voyage".
Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych. Tak prestiżowych jak na przykład: "European Wildlife Photographer of the Year", "Memorial Maria Luisa", "Grand Press Photo" czy "Wielki Konkurs National Geographic".
Podczas festiwalu podzieli się z nami opowieścią o fascynującym miejscu na Ziemi jakim jest Nowa Zelandia.

Czytaj więcej...

Młodzi GDT - GDT Jugendgruppe

WizjeNatury2014-Jessica Winter 1

Młodzi GDT, nowe pokolenie fotografów przyrody

Pięć lat temu GDT (Gesellschaft Deutscher Tierfotografen – Niemieckie Towarzystwo Fotografii Przyrodniczej) utworzyło grupę Młodych GDT. Miało to na celu poprawienie komunikacji i zacieśnienie więzi między młodymi fotografami przyrody, a także zaszczepienie u młodszych pokoleń idei ochrony środowiska naturalnego.

Przeszło czterdziestu członków grupy wybrało swoje ulubione zdjęcia, z których powstała nowoczesna prezentacja wysokiej klasy. Zapraszamy na pokaz – daj się nam zainspirować!

 

Czytaj więcej...

Piotr Krupa

phoca thumb m WizjeNatury2014-Piotr KrupaUrodzony w Rzeszowie. Pilot, podróżnik, alpinista. Dziennikarz "Przeglądu Lotniczego". Członek Mikrolotowej Kadry Polski. Złoty medalista mistrzostw Polski, Ukrainy, Czech. Vice-mistrz świata w lotach PPG - Pekin 2007. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Prezes Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Połączył dwie wspaniałe pasje - latanie i fotografię...
Na festiwalu artysta przybliży zebranym trudną sztukę aerofotografii oraz zaprezentuje swoje malarskie prace w cyklu diaporam p.t. "Wizje natury - oczami ptaka".

Czytaj więcej...

Jerzy Dolata

phoca thumb m WizjeNatury2014-Jerzy Dolata-23Jerzy Dolata - fotografuje od dziecka. Członek ZPFP od 8 lat. Od 7 lat prezes OW ZPFP. W 2008 Fotograf roku ZPFP. Wielokrotnie nagradzany na festiwalu Wizje Natury oraz w kategoriach kolejnych edycji Fotografa Roku. W 2013 roku na festiwalach "Wizje Natury" i "Sztuka Natury" za pokaz "Nocne rozmowy" otrzymał Grand Prix.

Jak sam o swojej fotografii mówi, ma wielkie szczęście, że może pozwolić sobie na fotografowanie tego, co lubi i jak lubi. Kiedyś fotograf reklamowy z zawodu, dziś sam wybiera sobie tematy i swoje projekty realizuje nie przejmując się niczyim zdaniem. Czy to dobrze wpływa na jego twórczość? Trudno powiedzieć. Nie da się jednak zaprzeczyć, że brak barier jest jednym z charakterystycznych elementów jego fotografii. Nie interesuje go gatunkowa poprawność i katalogowe zaliczanie kolejnych gatunków lub krain. W fotografii przyrodniczej skupia się bardziej na aspekcie estetycznym, nastoju i skojarzeniach. Lubi formalne zabawy z obrazem. Często zaskakuje nietypowym tematem i sposobem patrzenia. Jego inne niż typowo "botaniczne" podejście do przyrody każe nam zwrócić uwagę na to, że fotografia przyrodnicza może być także dziedziną sztuki. Sam jednak oburza się, gdy ktoś nazywa go artystą.

Czytaj więcej...

Artur Homan

phoca thumb m WizjeNatury2014-Artur Homan-09
Przez prawie 15 lat wspólnie z żoną Saturniną fotografował dziką przyrodę. Zawsze jednak marzeniem było realizowanie filmów o tematyce przyrodniczej. Około 10 lat temu zamienili aparaty fotograficzne na kamery i rozpoczęła się dla nich nowa przygoda. Pierwszym w pełni autorskim filmem był "Rytmy Natury w Dolinie Baryczy" z 2010 roku (który został bardzo pozytywnie przyjęty i wysoko oceniony m.in. przez samego Davida Attenborough).
Obecnie trwają prace nad najnowszym projektem Homanów: "Sekretne Życie Drzew".
Podczas Festiwalu w Izabelinie zostanie zaprezentowany świeżo ukończony film o bocianach, o którym sam autor mówi...

Czytaj więcej...

Krzysztof Onikijuk

phoca thumb m WizjeNatury2014-Krzysztof Onikijuk-Fotograf przyrody od zawsze związany z jedyną, pierwotną puszczą środkowej Europy. To właśnie Puszcza Białowieska jest dla niego źródłem fotograficznych inspiracji; na swoich fotografiach pokazuje dzikość Puszczy, zaskakując bogactwem pomysłów i kompozycji obrazu. Specjalizuje się w fotografii ptaków, spędzając przy tym mnóstwo czasu na obserwacjach i poznawaniu leśnych gatunków. Jego faworytami przed obiektywem są trzy typowe dla Puszczy gatunki: najmniejsza sowa Europy - sóweczka, skryty leśny kurak - jarząbek oraz symbol Puszczy - żubr. Ten ostatni jest głównym i tytułowym bohaterem pierwszego autorskiego albumu "Bison bonasus". Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, współautor publikacji albumowych. Wykracza też poza tematykę przyrodniczą, biorąc udział w wielu fotograficznych inicjatywach i wydarzeniach regionu Podlasia.

Album – „Bison bonasus” powstał przy współpracy samego fotografa, autora projektu graficznego i wydawcy Jarosława Chyry oraz Kompanii Piwowarskiej „Żubr”. Wstępem – ten wręcz malarski album – opatrzyła Elżbieta Dzikowska.

Czytaj więcej...

Marek Wyszomirski

phoca thumb m WizjeNatury2014-Marek Wyszomirski-1350829
Rocznik 1956. Z wykształcenia inżynier elektronik. Fotografią zajmuje się od wielu lat a makrofotografią od 1979 roku. Przez szereg lat udzielał się na licznych fotograficznych listach i grupach dyskusyjnych, a od ponad 3 lat jest aktywnym członkiem forum Makropasja (www.makropasja.pl), gdzie systematycznie prezentuje swoje zdjęcia. Na koncie ma kilkanaście wystaw z dziedziny makrofotografii przyrodniczej.
 
Podczas swojej prezentacji autor opowie o sztuce makrofotografii oraz przedstawi niezwykłe zdjęcia owadów i pająków wykonywanych w nietypowej porze jak na fotografię przyrodniczą – w godzinach ich aktywności, w pełnym świetle dnia.

Czytaj więcej...

OM ZPFP

om zpfp 280
Okręg Mazowiecki Związku Polskich Fotografów Przyrody zrzesza twórców z całego województwa mazowieckiego. Obecnie należą do niego 133 osoby, tym samym jest to najliczniejszy okręg ZPFP. Członkowie OM mają na swoim koncie wiele publikacji, wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz nagród w krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych. Co miesiąc zarząd okręgu organizuje spotkania, na których można obejrzeć ciekawe zdjęcia, pochwalić się swoimi kadrami, podyskutować o nich, poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Są wśród nas doświadczeni, zawodowi fotografowie, jak również ci na początku swojej przygody z fotografią przyrodniczą. Serdecznie zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi. Szczególny znajdą Państwo na stronie internetowej – WWW.
 
Najbliższym sercu tematem naszych zdjęć jest Mazowsze. Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury” chcemy pokazać Państwu jego przyrodę widzianą naszymi oczyma. Wielu osobom nizinny krajobraz Polski centralnej nie kojarzy się z niczym nadzwyczajnym. Nie znajdziemy tu strzelistych gór, rozległych wzgórz, wielkich jezior, nie usłyszymy szumu morza. Co zatem stanowi o wyjątkowej wartości przyrodniczej Mazowsza?

Czytaj więcej...

parent menu item not found: "130"