HeaderSearchForm

  • XI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Laureaci konkursu pokazów multimedialnych Wizje Natury 2014

Przedstawiamy laureatów konkursu pokazów multimedialnych Wizje Natury 2014.
 

Ewa Szymońska
Grand Prix - "Hiemali tempore" oraz "Słodko-gorzka nuta jesieni"

Gdyby nie jej nieustanna obecność w moim codziennym życiu, to kto wie, czy fotografia przyrodnicza byłaby moją pasją.

Przed laty skutecznie zarażony został nią mój mąż, Przemek. Z czasem i ja nauczyłam się widzieć przyrodę okiem obiektywu. Ja, filolog germański – tłumacz i nauczyciel. Ja, rolniczka. Te dwie profesje okazały się być zadziwiającą osnową. Precyzja i dociekliwość doprawione nutą cierpliwości i odpowiedzialności oraz wiedzą o ujarzmionej naturze stały się w powiązaniu z otaczającą mnie aurą fotografii przyrodniczej doskonałym punktem wyjścia. Eksternistycznie wkroczyłam w krąg wtajemniczonych.

Towarzysząc mężowi w jego fotowyprawach, przysłuchując się opowieściom i poznając tajniki pracy znamienitych polskich fotografów przyrody, zaczęłam dostrzegać, rozumieć i szanować otaczający mnie świat fauny i flory. Przewartościowałam swoją wiedzę – widzę nie szkodnika, lecz próbującą odnaleźć się w ograniczanym przez nas ludzi świecie istotę żywą, widzę nie chwasty, lecz zioła. Na nowo odkrywam rytm i rejestruję nieznane mi dotychczas oblicza natury. Nie tylko te piękne, nie tylko te pogodne.

 

Grzegorz Okołów
I miejsce oraz nagroda specjalna im. Leszka Kurpiewskiego- "Brzezina"

 
 

Joanna Antosik
II miejsce oraz nagroda publiczności - "Historia pewnego lasu"

Joanna Antosik, rocznik 1983, urodzona w Nowym Dworze Mazowieckim.
Absolwentka kierunku Architektura Krajobrazu na SGGW w Warszawie.
Od roku 2012 członek Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

‘W fotografii interesuje mnie to co małe i niepozorne, na co nie zwracamy szczególnie uwagi podczas spacerów po lesie. Szukam ciekawego światła, form, inspirujących detali. Zawsze staram się poszukiwać czegoś nowego, bardzo lubię przyrodnicze impresje i abstrakcje. Staram się dzięki dostępnym mi narzędziom namalować świat przyrody, w sposób jaki go widzę i czuję, dlatego tak lubię diaporamę. Dzięki mnogości form wyrazu można pokazać naturę w szczególny, osobisty sposób.…’

Diaporamy Asi zwyciężały podczas Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Sztuka Natury w Toruniu, Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury w Izabelinie, na Ogólnopolskim Festiwalu Diaporamy Cyfrowej organizowanym przez Fotoklub Zamek Szczecin, czy w konkursie na Fotografa Roku IFWP. Asia ma na koncie pokazy autorskie na krajowych festiwalach fotografii przyrodniczej. Jej pokazy można było również oglądać na zagranicznych festiwalach pokazów audiowizualnych we Włoszech i Francji. Jeden z jej pokazów wchodzi w skład kolekcji diaporam AF FIAP.

Joanna Antosik - fotografia przyrodnicza (FB)

 

Janusz Wojcieszak
III miejsce - "Buczyna"

Fotografuje od 1965 roku. W latach 70. ubiegłego wieku pracował jako fotoreporter dla prasy studenckiej i technicznej. 

Fotograf pejzażu, przyrody i architektury.
Realizuje projekty fotografii krajobrazowej kontemplując światło oferowane przez naturę,
ćwicząc zdolność do nieprzerwanej, uważnej obserwacji. Uczestnik i współorganizator plenerów fotograficznych. Współautor wystawy indywidualnej górskiej fotografii krajobrazowej poświęconej włoskim Dolomitom prezentowanej w wielu miastach Polski w latach 2011 - 2014
Autor wystawy poświęconej fotografii industrialnej "Miejsca obok nas" prezentowanej w Muzeum Historii Katowic w roku 2014.

Uczestnik wielu wystaw zbiorowych.
Laureat wielu konkursów fotograficznych:
I Miejsce w konkursie "Pejzaż Polski", Kętrzyn, listopad 2011
I Miejsce w konkursie "Z dala od zgiełku...Beskidy w obiektywie", Sucha Beskidzka, grudzień 2011
Brązowy Medal w konkursie Epson International Pano Awards, Australia, maj 2012
Wyróżnienie w konkursie "Pejzaż Polski", Kętrzyn, 2012
I Miejsce w konkursie XXIII Ogólnopolskie Biennale Fotografii "Zabytki w krajobrazie", Zamość, grudzień 2012
III Miejsce w konkursie "Najpiękniejsza góra świata", czerwiec 2013
II Miejsce i Srebrny Medal FIAP w konkursie "Krajobraz górski", Nowy Targ, czerwiec 2013
Wyróżnienie FIAP w konkursie "Tylko jedno zdjęcie", Jarosław, wrzesień 2013
I miejsce w kategorii "Architektura" i wyróżnienie w kategorii "Industri" w konkursie "Foto-Pein", Rybnik, październik 2013
Diploma from Salon w konkursie "Pokrova Vernissage", Ukraina, październik 2013 Złoty i Brązowy medal CAPA w konkursie "Toronto International Salon of Photography" Listopad 2013
Tytuł "Fotograf Roku 2014" Okregu Śląskiego ZPFP, luty 2014
Srebrny Medal FIAP w konkursie "Krajobraz Górski" 2014

Liczne akceptacje w międzynarodowych konkursach - około 50 rocznie.

Prace w kolekcjach prywatnych w USA i w Polsce. Uczestniczy w programie Digigraphie firmy Epson, wykonując osobiście certyfikowane wydruki cyfrowe o trwałości archiwalnej.
Obecnie mieszka i pracuje w Mysłowicach. Członek ZPFP od roku 2007.

www.janusz-wojcieszak.pl

 

Anna Jędra-Wojciechowska
Wyróżnienie - "Wiatrem rzeźbione, słońcem spalone"

Urodzona w 1964 r., zamieszkała w Krakowie, z wykształcenia biolog, z zawodu tłumacz jęz. niemieckiego.

„Fotografia to hobby, ogromna przyjemność, której oddaję się od ponad 20 lat. Pasjonuje mnie przede wszystkim fotografia przyrodnicza – podglądanie małych zwierząt, które w wielu ludziach budzą lęk i obrzydzenie, oraz utrwalanie ich na kliszy, a także prezentacja roślin w nieco odrealniony sposób. Większość zdjęć powstaje na plenerach odbywających się w różnych miejscach kraju, przede wszystkim we wschodniej Polsce, gdzie oprócz obiektów przyrodniczych fotografuję także motywy etnograficzne.”

Jej wielką pasją są też podróże do krajów azjatyckich, w których głównym tematem zdjąć są ludzie, ich zwyczaje i sposób życia. Członkini Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureatka wielu konkursów ZPFP, dwukrotnie wyróżniona w konkursie międzynarodowym "Glanzlichter 2011, 2012" (Niemcy).
Od wielu lat podróżuje i fotografuje wraz z mężem, a z powstających podczas podróży zdjęć tworzą ciekawe diaporamy, które zostały docenione w licznych konkursach, m.in I miejsce w konkursie diaporam „Wizje Natury” 2006 w kategorii diaporam zagranicznych za diaporamę „Stworzenie świata”, II miejsce w konkursie „Wizje Natury” 2007 za diaporamę „We dwoje”. Brązowy medal w VII Ogólnopolskim Festiwalu Diaporam Cyfrowych za diaporamę "I Wish You to Be Free" oraz medal ZKP za diaporamę "Wiatrem rzeźbione, słońcem spalone", Szczecin 2012, Złoty medal Fotoklubu RP za diaporamę "I Wish Yo to Be Free" oraz tytuł "Najlepszy autor salonu FIAP", Szczecin 2012.

www.naturphoto.pl

 

Mateusz Piesiak
Nagroda publiczności - "Nad stawami"

Obecnie chodzę do 3 klasy liceum we Wrocławiu. Od kiedy pamiętam uwielbiałem kontakt z przyrodą. Kilka lat temu spróbowałem swoich sił w fotografii. Udało mi się nawet zaistnieć na kilku polskich i zagranicznych konkursach fotograficznych m.in.:
I miejsce w kat 15-17 lat oraz tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2013 i I miejsce w kat 11-14 lat w roku 2011 w konkursie Wildlife Photographer of the Year;
I miejsce do lat 18 oraz tytuł RHS Young Photographer of the Year 2013 w konkursie RHS Photography Competitionr;
I miejsce do lat 18 w konkursie National Wildlife Photo Contest 2013 w USA;
I miejsce w kategorii ptaki w konkursie Moscow International Photography Awards 2014.

www.mateuszpiesiak.pl

parent menu item not found: "130"