HeaderSearchForm

  • XII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Wizje Natury 2016 - RELACJA

 
Wizje Natury 2016 – relacja
 
Dwunasty Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2016 zorganizowany przez Związek Polskich Fotografów Przyrody i Kampinoski Park Narodowy przechodzi do historii. W weekend 19-20 listopada Izabelin pod Warszawą stał się Polską stolicą fotografii przyrodniczej. Co działo się na Festiwalu, co nas zaskoczyło, a co zachwyciło? Kto zdobył nagrody w konkursie pokazów multimedialnych i co można było zobaczyć w kuluarach? Zapraszamy do lektury naszej relacji z tego wydarzenia i oczywiście do udziału w XIII odsłonie Festiwalu już za rok!   
 
Od Afryki do A(nta)rktyki!
 
W tym roku goście zaproszeni na festiwal zabrali nas w fotograficzną podróż dosłownie dookoła świata.
 
Festiwal rozpoczął Marcin Lenart, który uchylił przed zgromadzonymi rąbka tajemnicy otaczającej Puszczę Solską i jego fotograficzny warsztat. Bohaterami pokazów okazały się głuszec i najmniejsza polska sowa – sóweczka. 
Gwiazdami pierwszego dnia festiwalu zaproszonymi przez Canon Polska była „para od wielkich kotów”, czyli Jonathan i Angela Scott, którzy od kilkudziesięciu lat fotografują i kręcą szalenie popularne filmy o przyrodzie Wschodniej Afryki. Niestety z przyczyn losowych Angela nie mogła wziąć udziału w festiwalu. Jonathan zaprezentował ich wspólny dorobek fotograficzny, opowiedział o metodach pracy na afrykańskich równinach, o wielkich kotach i problemach ochrony afrykańskiej przyrody. Wszyscy czuliśmy pewien niedosyt, choć pewne i półdniowy pokaz nie zdołałby zaspokoić naszej ciekawości. Na szczęście Jonathan zgodził się udzielić nam ekskluzywnego wywiadu, który już niedługo pojawi się na naszej stronie,. Zapraszamy też do lektury najnowszego albumu Angeli „Sacred Nature: Life’s Eternal Dance” i biografii Jonathana „The Big Cat Man”. 
Co roku podczas Festiwalu prezentujemy także dorobek jednego z 12 okręgów Związku Polskich Fotografów Przyrody. W tym roku był to Okręg Krakowski, który reprezentowała pani prezes OK Beata Ostachowicz. Mieliśmy okazję zobaczyć kilka pokazów zdjęć, które dopełniła wystawa wybranych fotografii. 
 
W niedzielny poranek Sławomir Wąsik zaskoczył wszystkich formą swojego wystąpienia, które okazało się nie pokazem zdjęć, a… porankiem filozoficzno-poetyckim.
Naszą żądzę fotograficznych wrażeń zaspokoił drugi zagraniczny gość Festiwalu, Andrea Zampatti, który pokazał fantastyczne obrazy z krain zimna – Islandii, Laponii i rodzinnych zimowych Apeninów udowadniając, że świetne ujęcia czasem czają się tuż za progiem. Andrea dał się też poznać, jako miłośnik polskiej przyrody, którą fotografuje od kilku lat. Szczególną sympatią darzy łosie, Dolinę Biebrzy i Puszczę Białowieską, której ochronę gorąco popiera.    
Czy kiedykolwiek przyszłoby Wam do głowy sfotografować krokodyla nilowego obiektywem 14 mm? Bartosz Stróżyński nie tylko wpadł na ten pomysł, ale realizuje go stając dosłownie oko w oko z mieszkańcami podwodnego świata w tropikach i ukochanej A(nta)rktyce. Musimy przyznać, że na widok jego kapitalnych ujęć nieraz wyrwało nam się „Wow!” ale największe wrażenie wywarła na nas sympatia, z jaką opowiada o zwierzętach takich jak lamparty morskie, niedźwiedzie polarne czy krokodyle – nam wydają się one bardzo niebezpieczne, ale Bartosz przekonuje, że nie zrobią nam krzywdy, chyba, że w obronie własnej. Bo najgroźniejszym z nich jest tak naprawdę człowiek. I jak tu nie wierzyć ekspertowi?       
Festiwal nie byłby ważny bez małych potknięć technicznych. Gdy zamiast krajobrazów Iranu na ekranie pojawiła się czerń, wszyscy zamarliśmy w obawie, czy zobaczymy prezentację Artura Jurkowskiego. Na szczęście techniczni czarodzieje stanęli na wysokości zadania a sam prelegent okazał się prawdziwym showmanem. Zdjęcia i przezabawne komentarze sprawiły, że na długo zapamiętamy jego „Cyklopejzaż”.   
 
Konkurs pokazów multimedialnych rozstrzygnięty!
 
Punktem kulminacyjnym festiwalu Wizje Natury jest oczywiście prezentacja pokazów multimedialnych zgłoszonych na konkurs i ogłoszenie jego wyników. W tym roku przed Jurorami stanęło wyjątkowo trudne zadanie. Oddajmy głos Joannie Antosik, przewodniczącej Jury:
Ilość zgłoszeń oraz poziom prac w tegorocznym konkursie bardzo nas ucieszył. Większość z 27 prac, które przeszły preselekcję zasługiwało na wyróżnienie, czy to ze względu na pomysł, zdjęcia, czy montaż. Poziom był wyrównany, więc i wybór nagrodzonych prac nie był łatwy. Co do kilku pokazów byliśmy zgodni, jednak nie obyło się również bez burzliwych dyskusji. Jak wiadomo w takich przypadkach, najważniejsza jest sztuka kompromisu. Wierzę, że wybraliśmy słusznie, co potwierdzać mogą wyniki głosowania publiczności (zgodne z naszymi wyborami). Mnie osobiście cieszy to, że ludzie zaczynają się bawić diaporamą, eksperymentują z muzyką i innymi środkami wyrazu. I o to w tych chodzi. Oby tak dalej!
 
W tym roku decyzja Jurorów okazała się zgodna z wyborem Publiczności. GRAND PRIX i Nagrodę Publiczności otrzymał Tomasz Bałdyga za pokaz „The last song”, którego głównym motywem jest rykowisko jeleni szlachetnych zakończone wystrzałem z myśliwskiej broni.
Miejsce pierwsze zdobyła Katarzyna Gubrynowicz za niezwykle liryczny, nastrojowy pokaz „On jest jak mgła”
Miejsce drugie wywalczył Michał Ludwiczak, którego „Balet w płytkiej wodzie II” zachwycił dynamiką i montażem. 
Odlotowy, surrealistyczny pokaz Elżbiety Weron pt. „A sio” zdobył miejsce trzecie.  
Wyróżnienia otrzymali:
Anna Jędra-Wojciechowska i Dariusz Wojciechowski za pokaz „Światło wody” 
Grzegorz Sępołowicz za pokaz „Grue” 
Karol Grabski za pokazy „Trzciny mają oczy” i „W krainie perkozów” 
Artur Jurkowski i Natalia Oprowska za pokaz „Poszukiwanie skali”
W przypadku pokazów najwyżej ocenionych w tym roku - Tomasz Bałdyga "The last song" (Grand Prix i Nagroda Publiczności) i Katarzyna Gubrynowicz "On jest ja mgła" (I miejsce) - wszyscy w Jury uznaliśmy, że to dwa najlepsze pokazy w stawce. Lecz który powinien wygrać? Wybór był trudny, oba pokazy wspaniałe. Diaporama Kasi Gubrynowicz jest bardzo przemyślana, dobrze zmontowana i piękna wizualnie, z trzecim obrazem charakterystycznym dla diaporamy. "The las song" Tomasza Bałdygi to pokaz bardzo dobry technicznie, z niesamowitym klimatem, a co najważniejsze ma przekaz, tym bardziej cenny, że zaskakujący i dający do myślenia... A to najważniejszy element diaporamy – tak decyzję Jurorów uzasadnia Joanna Antosik, a my zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie za rok!
 
Coś dla ducha, coś dla ciała i coś na pamiątkę
 
Goście Festiwalu mieli też okazję zobaczyć aż dwie wystawy fotografii przyrodniczej. Pierwszą przygotował Okręg Krakowski ZPFP. Drugą tworzyły zdjęcia, które zwyciężyły w organizowanym od kilku lat konkursie programu „Odpowiedzialność i Troska”, którego celem jest promowanie przyrody i postaw ekologicznych wśród pracowników polskich firm chemicznych.
Tradycyjnie Wizjom Natury towarzyszyła też akcja dobroczynna. Spragnieni słodkości mogli za symboliczne cegiełki nabyć wypieki przygotowane przez Okręg Mazowiecki wspierając tym samym Stowarzyszenie Wolontariuszy Kundellos, które opiekuje się bezdomnymi psami.  
W przerwach między pokazami goście tłumnie odwiedzali stoiska wystawców – sponsorów i partnerów Festiwalu. Partner technologiczny i fundator głównych nagród w konkursie - Canon Polska i firma Fotoforma będąca jego prodealerem zaprezentowały całą gamę sprzętu fotograficznego, w tym obiektywów i aparatów, które można było wypróbować na miejscu. Na stoisku firmy Foto7 królowały statywy. Nie zabrakło także miejsca dla partnerów medialnych Festiwalu: Magazynu Przyrodniczego Salamandra i kwartalnika Fotografia Masterclass. Strefa NGO należała w tym roku do Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, która działa na rzecz ochrony Puszczy Karpackiej i powołania Turnickiego Parku Narodowego.      
 
 
O przyrodzie i dla przyrody
 
Podczas festiwalu zdarzyło się coś, co przejdzie do historii! Mamy przyjemność ogłosić, że 19 listopada 2016 roku został powołany Turnicki Park Narodowy. Na razie co prawda tylko wirtualny, ale wierzymy, że z Waszą pomocą i zaangażowaniem już niedługo powstanie naprawdę i uchroni bezcenną puszczę karpacką Pogórza Przemyskiego przed dalszą dewastacją. Kto wie, może za kilka lat Minister Środowiska złoży podpis powołujący Park właśnie na Wizjach Natury? Z całego serca sobie tego życzymy a Was gorąco zapraszamy na stronę społecznej kampanii na rzecz powołania Turnickiego Parku Narodowego, którą na festiwalu przedstawili Adam Ławnik i Paweł Średziński.
 
W naszym programie nie zabrakło także tematu etyki w fotografii przyrodniczej. Maciej Rodziewicz przybliżył nam etyczne aspekty różnych metod fotografii ptaków: wabienia ptaków na nagrania śpiewu, użycia pływadełka do fotografii ptaków wodnych i wykładania przynęty do wabienia ptaków drapieżnych. Z prezentacji wyłania się jedna konkluzja: liczy się przede wszystkim umiar, analiza każdej sytuacji fotograficznej z osobna, ciągłe zdobywanie rzetelnej wiedzy o gatunkach, które fotografujemy i umiejętność rezygnacji z metod, które mogłyby zaszkodzić przyrodzie. Bo dobro modeli i ich środowiska zawsze jest ważniejsze, niż zdobycie zdjęcia.
 
Coraz większe zagrożenie przyrody to motyw, który był obecny w prawie wszystkich prezentacjach zaproszonych gości. Kłusownictwo i handel zagrożonymi gatunkami, Arktyka i Antarktyka topniejące na naszych oczach przez globalne ocieplenie, bezrefleksyjne wycinanie ostatnich puszcz. Jak mamy odnaleźć się w takim świecie, jako fotografowie przyrody? Czy jest naszą rolą stawać w obronie natury, a jeśli tak, to czy w ogóle możemy jeszcze coś zrobić, by jej pomóc?
Wszystkim, którzy kochają przyrodę, ale czują się bezsilni wobec tych ogromnych wyzwań dedykujemy przesłanie Jonathana Scotta, który zaapelował do nas słowami filozofa: Lepiej zapalić świecę, niż przeklinać ciemność.
 
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i promocji Festiwalu: Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego za współpracę i nieocenioną pomoc; naszym patronom, partnerom i sponsorom w tym: firmom Canon Polska, Fotoforma, Foto7, LowePro, Biebrza Eco-Travel, Perfect Displays, Miejskim Zakładom Autobusowym, wydawcom Magazynu Przyrodniczego Salamandra, kwartalnika Fotografia Masterclass, Wiedzy i Życia, Miesięcznika Dzikie Życie; radiu Tok FM, zaproszonym Gościom i najlepszej Publiczności, jaką można sobie wymarzyć. Do zobaczenia za rok!   
 
 
 
parent menu item not found: "130"