HeaderSearchForm

  • XVII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Goście - Wizje Natury 2021

 
SOBOTA
 
Agnieszka Florczyk, Michał Zygmunt 
„Dolina Mgieł - Pieśni Wędrownych Ptaków”
 
Agnieszka Florczyk
Agnieszka Florczyk fotografować zaczęła dzięki żurawiom, które nieustannie ją zachwycają i inspirują. Bagna i mokradła, gdzie przebywają, to miejsca niezwykłe i magiczne, kiedy wchodzące słońce, refleksy w wodzie i snujące się mgły, malują obrazy niczym z baśni, a deszcz i chmury nadają mroczny wymiar. Fascynuje ją światło i klimat tych miejsc, dlatego większość fotografii powstaje w tym niezwykłym momencie, kiedy noc przechodzi w dzień, ptaki budzą się ze snu, przeciągają się, czyszczą pióra. "Mam ogromny szacunek i respekt dla przyrody, fotografuję dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku; przedstawiając ich życie i zachowania, staram się w żaden sposób nie zakłócać tego odwiecznego ładu. Przyroda jest doskonała sama w sobie, ma jednak wroga, którym jest człowiek i jego niepohamowana zachłanność. Mam nadzieję, że moje fotografie zwrócą uwagę na piękno, jakie jeszcze jest wokół nas, na zwierzęta, które mają takie samo prawo do życia na Ziemi jak my i przyczynią się do chęci współistnienia z Naturą, a nie do bezwzględnego jej wykorzystywania".
 
Chociaż fotografuje od niedawna, jej fotografie znalazły już uznanie w konkursach krajowych oraz zagranicznych jak choćby francuski Festival de l'Oiseau et de la Nature czy ostatnio Ai-Yakang World Bird Lovers Festival w Chinach. Jest członkiem Dolnośląskiego Okręgu Związku Polskich Fotografów Przyrody, w tym roku otrzymała tytuł Fotografa Roku tego okręgu.
 
Strona(y) www:
www.agnieszkaflorczyk.pl
https://odrasound.design
 
 
Michał Zygmunt
Michał Zygmunt- muzyk, dźwiękowiec, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, autor profesjonalnych nagrań terenowych przyrody, twórca słuchowisk.
Od wielu lat aktywnie działa na Odrze, realizując projekty i działania o promujące wartości, etos, historię, tradycję, rzemieślnictwo, dawne zawody, etnografię związaną z terenami Odry i Nadodrza. Autor kilkunastu płyt i wydawnictw związanych z dziedzictwem Odry jak walorami przyrodniczymi, autor serii instrumentów Odra Guitars, instrumentów produkowanych z drzew rosnących nad Odra, Dźwiękowy Szlak Odry złożony z wyznaczonego szlaku terenowego na którym umieszczone są drewniane soczewki. Dyrektor artystyczny i współautor oraz prowadzący projekty edukacyjne Łemkowie z Nad Odry, Legnicka Mapa Dźwiękowa, Polsko Norweskiego festiwalu muzycznego Punkt Eklektik Session, Prowadzi warsztaty i działania edukacyjne, współpracując jako wykładowca z Uniwersytetem Wrocławskim, Statek Kultury, prowadzi autorskie warsztaty i prezentacje dźwiękowe współpracując z muzeami, instytucjami kultury na terenie całego kraju, publikuje między innymi w kwartalniku Dolny Śląsk, Znak, Zwierciadło, Radio Wrocław, Radio Szczecin, Polskie Radio, Trójka, autor nagrań terenowych między innymi dla WWF, Portów Szczecin Świnoujście, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej. Stypendysta MKIDN 2020, Marszałka Województwa Dolnośląskiego 2009 za muzyczną indywidualność i odkrywanie innych wymiarów muzyki.
Strona(y) www
www.agnieszkaflorczyk.pl
https://odrasound.design
 
 
Audun Rikardsen 
„Arktyczne historie z mojego sąsiedztwa”
 
Audun Rikardsen (Norwegia) – fotograf przyrody i profesor biologii
Dorastając w małej społeczności rybackiej w północnej Norwegii, Audun Rikardsen przez całe życie fascynował się surowym krajobrazem, kulturą i dziką przyrodą Arktyki, zarówno nad, jak i pod powierzchnią oceanu.
Fotografia to dla niego dzielenie się fascynacją, opowieściami i wiedzą o arktycznym wybrzeżu, często poprzez odkrywanie nowych i niezwykłych perspektyw. W ciągu ostatnich dziesięciu lat był jednym z najbardziej nagradzanych na arenie międzynarodowej fotografów dzikiej przyrody, będąc zwycięzcą łącznie 12 międzynarodowych konkursów i kilkoma pierwszymi, w tym kilkoma nagrodami w kategorii Wildlife Photographer of the Year. Jest europejskim ambasadorem firmy Canon, a jego prace i historie były publikowane w magazynach takich jak National Geographic, GEO i BBC Magazine. Jego fascynacja naturą została również udokumentowana w kilku krajowych i międzynarodowych produkcjach telewizyjnych na przestrzeni ostatnich lat. Chociaż pozostaje fotografem w niepełnym wymiarze godzin, ma wyjątkowe możliwości, gdyż jest również pełnoetatowym profesorem biologii na UiT Arctic University of Norway w Tromsø. Korzysta z tych możliwości, aby zintegrować fotografię ze swoimi naukowymi pracami terenowymi oraz inspirować i upubliczniać swoje wyniki badań naukowych.
Rikardsen - Ambasadorzy marki Canon - Canon Polska
 
 
 
Karol Woźniakowski, Przemysław Jośko, Rafał Gawełda 
„Tatry - inny świat”
 
Karol Woźniakowski
Przyrodą interesuję się od najmłodszych lat, a przygodę z fotografią przyrodniczą rozpocząłem 20 lat temu. Od tamtego czasu stała się moją wielką pasją i sposobem na spędzanie wolnego czasu w naturze. Fotografię przyrodniczą traktuję jako przygodę dostarczającą wrażeń emocjonalnych i estetycznych. Fotografuję głównie krajobraz, ale nie unikam fotografowania fauny i detali przyrodniczych.
Fascynują mnie zjawiska przyrodnicze, inwersje w górach, zabawy światłem i ulotne chwile poranka.
Nie fotografuję zwykłego krajobrazu, który można oglądać na co dzień. Staram się robić zdjęcia  w wyjątkowej aurze pogodowej, która powoduje, że krajobraz nabiera specyficznego, tajemniczego charakteru. Czekam na moment i odpowiednie warunki, w których scena przyrodnicza stanie się niezwykła.
Strona www: www.wozniakowski.art.pl
 
 
Przemysław Jośko
 
Fotografią zacząłem się bawić i fascynować już jako dziecko. Z czasem ta zabawa stała się czymś poważniejszym, sposobem na życie i wielką, niekończącą się przygodą. Znaczący wpływ na moje dalsze fotograficzne losy miało wstąpienie do ZPFP w 2004 roku. Fotografuję głównie krajobraz naturalny, ludzi i wydarzenia. W uwiecznianiu krajobrazu najbardziej lubię to, że mam do czynienia z czymś wielkim, nieskończonym. Nie można go dotknąć, przesunąć, przywabić ani zaaranżować, a jednak można próbować tworzyć z niego obrazy przy pomocy aparatu, czekając nie raz kilka lat na odpowiedni czas i warunki. W dodatku wbrew pozorom krajobraz bywa bardzo dynamiczny, a nawet dosłownie się porusza i ucieka. Lubię takie wyzwania. Uczę się cierpliwości i pokory w oczekiwaniu na to co natura zechce mi przedstawić. Uwielbiam mróz i śnieżyce, wichury i fale, światło i mgły o świcie, stare drzewa i góry, zwłaszcza Tatry. Na swoich zdjęciach lubię też uwieczniać wszelkie wzory i formy tworzone przez przyrodę. Tyle samo radości i satysfakcji daje mi fotografia ślubna, dziecięca, eventowa, chwytanie niepowtarzalnych momentów i ludzkich emocji. Przez lata nic mi się jeszcze w fotografii nie znudziło. Wykorzystuję swoje doświadczenie, ale ciągle czuję świeżość i głód nowych zdjęć, nowych wyzwań. Ponadto ta fotograficzna pasja daje mi coś więcej niż tylko zarejestrowane obrazy. Wiążą się z nią niezapomniane wyprawy i przeżycia w Tatrach, obcowanie z dziką przyrodą oraz poznawanie wielu ludzi i wspólne przeżywanie ich ważnych wydarzeń i emocji.
 
Strony www:
www.tylkochwile.pl
www.facebook.com/tylkochwile.fotografia
 
 
 
Rafał Gawełda
 
Swoją przygodę z fotografią 25 lat temu zaczynał od fascynacji fotografią ptaków. Po ciężkie tele sięga jednak coraz rzadziej, najczęściej jednak zimą. Obecnie koncentruje się na ssakach i krajobrazie tatrzańskim po polskiej jak i słowackiej stronie granicy. Wielokrotnie powroty w góry pozwalają lepiej poznać zwyczaje górskich zwierząt oraz doświadczać fotografowania w skrajnie różnych warunkach pogodowych . Preferuje fotografie wyczekane na szczycie, w namiocie, jamie śnieżnej lub na skale. Zauroczenie przestrzenią i surowością północnego krajobrazu zaczął wraz z pierwszą podróżą do Norwegii 10 lat temu. Kilka kolejnych wyjazdów na północ Norwegii i Islandii, dały początek nowej tym razem krajobrazowej odsłonie w jego drugim przyrodniczo fotograficznym życiu.
 
Strona www: www.rafalgawelda.pl
 
 
 
 
NIEDZIELA
 
Joanna Antosik-Żołądek 
„Collemboland - W krainie skoczogonka”
 
Z zawodu architekt krajobrazu, lecz to właśnie fotografia przyrodnicza i diaporama stały się jej wielką życiową pasją. Od roku 2012 członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, obecnie okręgu Łódzkiego.
Tak Asia pisze o sobie: W fotografii interesuje mnie to co małe i niepozorne, na co nie zwracamy szczególnie uwagi podczas spacerów po lesie. Szukam ciekawego światła, form, inspirujących detali. Zawsze staram się poszukiwać czegoś nowego, bardzo lubię przyrodnicze impresje i abstrakcje. Staram się dzięki dostępnym mi narzędziom namalować świat przyrody, w sposób jaki go widzę i czuję. Dzięki mnogości form wyrazu można pokazać naturę w szczególny, osobisty sposób.…’
 
Asia ma na koncie pokazy autorskie na krajowych festiwalach fotografii przyrodniczej. Jej pokazy można było również oglądać na zagranicznych festiwalach pokazów audiowizualnych, między innymi we Francji, Włoszech oraz w Niemczech.
 
Więcej na stronie:
 
 
 
 
 
Adam Wajrak 
„Co to jest prawdziwy las? Opowieść o Puszczy” 
 
Adam Wajrak - znany przyrodnik i dziennikarz "Gazety Wyborczej",  współpracował z kanałem Animal Planet, TVP i RMF FM. Pisze głównie o zwierzętach, które są jego pasją od dzieciństwa i ochronie przyrody. Od 20 lat mieszka w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej. Ponieważ lubi przemierzać świat na nartach był uczestnikiem wypraw polarnych na Spitsbergen i Grenlandię.
 
W 2005 został uznany przez magazyn "Time" Bohaterem Europy. Za działania na rzecz ocalenia unikalnej Doliny Rospudy otrzymał nagrodę im Andrzeja Woyciechowskiego, a przez brukselski dziennik Europen Voice został uznany za jedną z 50 osób, które wywarły największy wpływ na Europę w 2007 roku.
Na Wizjach Natury opowie o niezwykłym bogactwie przyrody, szczególnie tej, którą możemy spotkać w puszczy. Wyjaśni nam co to jest prawdziwy las i prawdziwa puszcza, czym się różni od lasu gospodarczego, na czym polega jej bogactwo, a także czego możemy w niej szukać z aparatem w ręku.
 
 
 
 
Ada i Kris Chmielewscy 
„Opowieść o wielorybach z Królestwa Tonga”
 
Ada Łęgowik-Chmielewska - lekarz specjalista radiolog z pasji i powołania
Kris Chmielewski - lekarz dentysta specjalista implantologii
Prywatnie oboje kochamy naturę. Nurkowanie, fotografia i filmowanie dały nam możliwość dokumentowania przepięknych miejsc i ich mieszkańców w różnych zakątkach Świata. Na przestrzeni ostatnich lat mieliśmy możliwość uczestniczenia w produkcjach m.in. dla Discovery Channel.
Humbaki są wielorybami, których piękno i gracja są wyjątkowe. Te czterdziestotonowe kolosy są jednak bardzo delikatne i przyjazne. Pływanie z nimi to zwieńczenie naszych marzeń, snutych przez wiele lat. W trakcie naszej prezentacji postaramy się przybliżyć chociaż część ich świata, którego byliśmy gośćmi w Królestwie Tonga na Pacyfiku.
Strona www: https://adakris.smugmug.com
 

Strona(y)

www.rafalgawelda.pl

 
parent menu item not found: "130"